Csütörtökön megtört a Nasdaq három napja tartó folyamatos erősödése, s a tőzsdeindex lapzártánkkor 2,8 százalékos mínuszban volt. Ellentétben az előző napokkal, a befektetők idegesen reagáltak az újabb profit warningokra, elsősorban a Yahoo! és a CNet Networks bejelentéseire. A vezető amerikai internetportál idén már másodszor csökkentette a forgalomra és nyereségre vonatkozó előrejelzését, és közölte, hogy az idei első negyedévben - szemben a piaci konszenzus szerinti részvényenkénti 5 centes eredménnyel - nem várható profit. A céget éppúgy az internetes reklámbevételek csökkenése sújtja, mint a CNet website-üzemeltető társaságot. A rossz hírek, illetve a Yahoo! több brókercég általi leminősítése nyomán mélyrepülésbe kezdtek a technológiai papírok, de a telekom-szektor is lefelé tartott. A Yahoo!-sokkból a Dow Jones és az S&P 500 némileg magához tért, a mutatóknak a kiskereskedelmi cégek dráguló részvényei adtak jelentős támaszt.
Európában nem lehetett mindent a Nasdaq-esésre fogni, hiszen a CAC-40-et a gyógyszeripari és kiskereskedelmi papírok is gyengítették. Frankfurtban a kamatcsökkentési remények nyomán drágultak a bankrészvények, de a tech- és távközlési besszt ez sem tudta ellensúlyozni. A Footsie azután kezdett lemorzsolódni, hogy a Bank of England úgy döntött, nem csökkenti irányadó kamatait. A londoni index ezzel együtt is tartotta magát, főként a távközlési részvények drágulásának köszönhetően. Az euró dollárral szembeni árfolyama ismét csak átmenetileg haladta meg a 93 centet, s lapzártánkkor már újra 92,8 cent körül ingadozott.
A Yahoo!-effektus a tokiói tőzsdén jegyzett internetes cégeket sem hagyta érintetlenül, így a Nikkei-225 is veszített értékéből. Az, hogy a jen szerdán húszhavi mélypontjára esett a dollárral szemben, jó hírt jelentett a legnagyobb exportőröknek, különösen az autógyártók papírjai drágultak.
Á. V.
