Hétfőn a chipszektorból érkező profit warningok ellenére a technológiai papírok vezetésével a részvények többsége emelkedésbe kezdett. Az optimista hangulat kialakulásához az is hozzájárulhatott, hogy az Egyesült Államok februári szolgáltatóipari beszerzési menedzserindexe januárhoz képest némi erősödést mutatott. A Merrill Lynch szerint a tőzsdén jegyzett amerikai cégek esetében a kedvezőtlen profitvárakozások már jórészt napvilágot láttak, így ismét érdemes részvényeket vásárolni, míg a Morgan Stanley Dean Witter elemzője az utóbbi időben meglehetősen mélyre süllyedt árfolyamokra hivatkozva érvelt az amerikai papírok mellett. Több szakértő ugyanakkor szkeptikusan reagált a tech-papírok tegnapi feltámadására.
A chipgyártók részvényei annak ellenére voltak keresettek, hogy az iparág cégei igencsak kedvezőtlen hírekkel szolgáltak. A Vitesse Semiconductor közölte, hogy a társaság üzleti évének második negyedévében a korábbi 26-27 centes részvényenkénti eredmény (EPS) helyett már csak 21-22 centes EPS-t vár. A Cypress Semiconductor Corp. az első negyedévben a korábbi 4-9 százalék helyett immár 24 százalékos bevétel-visszaesésre számít, így az ő részvényenkénti eredménye sem éri majd el a piaci konszenzus szerinti 51 centet. Az LSI Logic nem volt ilyen szerencsés, ugyanis miután bejelentette, hogy első negyedévi EPS-e a prognosztizált 21 helyett mindössze 3 cent lehet, árfolyama esni kezdett. A technológiai papírokra üdítően hatott a brit Sunday Times értesülése is, amely szerint a világ legnagyobb internetes kiskereskedelmi cége, az Amazon.com együttműködési tárgyalásokat folytat a Wal-Mart Storesszal.
A Dow Jones komponensei közül a Coca-Cola azért kezdett gyengülni, mert a cég bejelentette, módosítják a menedzsment struktúráját. Ez többek között azt jelenti, hogy távozik a jelenlegi elnök-vezérigazgató, Jack Stahl is. Az immár a budapesti börzén is jelen lévő General Electric (GE) árfolyama erősödött a hírre, mely szerint a Société Européenne des Satellites többségi részesedést vásárolna a GE műholdas szolgáltató részlegében.
A pozitív tengerentúli nyitás az európai tőzsdéknek is lendületet adott, a technológiai papírok mellett a távközlési részvények vezették az erősödést. A Deutsche Telekom (DT) drágulását részben az magyarázza, hogy vasárnap a cég elnök-vezérigazgatója közölte: a DT árfolyama olyan szintre térhet vissza, amely már lehetővé teszi az amerikai VoiceStream mobilcég felvásárlását a második negyedévben. Az euró dollárral szembeni árfolyama 93 cent felett maradt.
A Nikkei-225 elemzők szerint főként az eladási pozíciók zárásának köszönhetően kissé emelkedett. A hangulat nem volt igazán optimista, a piaci szereplők többsége azt várja, hogy a 12 000 pontos lélektani határ már ezen a héten semmivé válik.
Á. V.
