A Rába Rt. a NAPI Gazdaság információi szerint részvényenként 150 forint osztalékjavaslatról döntött tegnapi igazgatósági ülésén. Ez körülbelül 2 milliárd forintos összeget jelent, ami az adózott eredmény 58 százaléka. A hétfői HM-bejelentés után 10 százalékkal emelkedő, majd tegnap 5 százalékos zuhanással 2215 forintra visszaeső részvényárfolyamhoz képest a 150 forint 6,8 százalékos hozamnak felel meg. A kifizetés megfelel az elemzői várakozásoknak. Ezzel a Rába idén is az egyik legnagyobb osztalékhozamot biztosító A kategóriás részvény. A múlt évi 450 forintos osztalékkal az idei nem vethető egybe, hiszen jelentősen megváltozott a társaság tőkeszerkezete. Tavaly a cég nem csupán éves eredményét (ez csak 175 forint volt részvényenként), hanem felhalmozott - több mint 6 milliárd forint - készpénzállományának jelentős részét is felosztotta. Mindezen felül a társaság a tavalyi osztalékfizetés idején a tőzsdei árfolyamnál magasabb értéken vásárolt vissza részvényeket, összesen 2,5 milliárd forintért. A tőkeszerkezet-átalakítás eredményeként a cég hitelállománya 2000 végére 12 milliárd forintra emelkedett.
Tommy Erdei, az ABN Amro elemzője a tőkeszerkezet-optimalizálásra, illetve a stratégiai partner hiányára való tekintettel 150 forintos osztalékot várt, ugyanakkor kiemelte, hogy a dinamikusan növekvő társaság jelentős osztalékfizetése befektetői szempontból igen pozitív lenne. A Concorde elemzője, Schenk Tamás szerint a tavalyinál kisebb osztalék több körülménnyel magyarázható: nőtt - a cég terveinek megfelelően - a Rába eladósodottsága; az alkatrészüzletág akvizícióval történő bővítése igencsak készpénzigényes; a Rába üzletág- és ingatlaneladási tervei eddig nem váltak valóra. Nem mellékes az sem, hogy az osztalék megállapítását leginkább a nagytulajdonosok pénzszükséglete befolyásolja.
A keddi HM-előminősítési tenderrel kapcsolatos közleményre reagálva Erdei kifejtette: várható volt, hogy a továbbjutók között szerepel majd a Rába-DaimlerChrysler ajánlat is. Bár igen sokan versenyben maradtak, mindenképpen jó hír, hogy a tendereztetés nem került parkolópályára. Schenk lapunknak azt mondta: minden a várakozásoknak megfelelően alakul, az nem volt várható, hogy ilyen könnyű feltételeket szabó tenderen egyedül maradjon a Rába. Véleménye szerint a hadsereg gépjárműparkjának felújítása kapcsán a Rába idén már 1,5 milliárd, jövőre pedig akár 4 milliárd forint bevétellel is kalkulálhat a tender 50 százalékának elnyerése esetén.
A győri társaság részvényei iránt egyébként egyre nagyobb hajlandóságot mutatnak a befektetők, elsősorban a külföldiek; ezt hivatott erősíteni a márciusban esedékes road show is.
A Rábával kapcsolatos hír, hogy a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) engedélyezte, hogy a győri részvénytársaság irányítást szerezzen az IMAG Ikarus Móri Alkatrészgyártó Kft. felett. Mivel mindkét cég járműipari vállalkozás, az egyesüléshez a GVH engedélye volt szükséges. A versenyhivatali döntéssel pont került a rossz emlékű Rába-Ikarus-huzavonára (NAPI Gazdaság, 2000. november 2., 11-12. oldal), amelynek az volt a kimenetele, hogy peren kívüli egyezség útján az Ikarusé lett a Ikarus Préstechnika Kft., s a Rába Rt.-hez került a IMAG Kft.
Vigh György Zsolt
