A Wall Streeten a tech-szektor mellett a gyógyszergyártók, a közszolgáltató vállalatok, a légitársaságok és a biotechnológiai cégek tartoztak a nyertesek közé, míg az olaj- és vegyipari papírok lefelé tartottak. Negyedik negyedévi jelentésében az IBM 5,9 százalékos forgalom-, illetve 28 százalékos eredménynövekedésről számolt be. Az már csak hab volt a tortán, hogy a világ legnagyobb számítógépgyártója közölte: idén az ázsiai és az európai értékesítés erősödése ellensúlyozza majd az USA gazdasági lassulásának hatásait.
A befektetők jó hangulatát az Apple is erősítette. Bár a cég üzleti évének első negyedében a vártnál nagyobb veszteséget halmozott fel, a mostani negyedévre már ismét profitot vár. Folytatódott a chipgyártók drágulása is, s ezt az AMD sem tudta megakasztani, holott a cég negyedik negyedévi, illetve a társaság által az idénre prognosztizált maximális EPS is kisebb a piaci konszenzusnál. Míg a fenti fejlemények révén a Nasdaq folyamatosan pluszban volt, a Dow Jones főként az idénre 5-10 százalékos profitcsökkenést előrejelző Caterpillar árfolyamcsökkenése miatt egy ideig esett.
Európában a nagy távközlési cégek drágultak, míg a tech-szektor vegyes képet mutatott. A France Télécom bejelentette, hogy mobilcégének, az Orange-nak jövő heti nyilvános részvénykibocsátásától 70-80 milliárd euró bevételt vár. Frankfurtban a befektetők üdvözölték azt a bejelentést, miszerint a Deutsche Telekom megegyezett az USA illetékes hatóságaival azokban a nemzetbiztonsági és törvényességi kérdésekben, amelyeket az amerikai VoiceStream Wireless és a Powertel távközlési cégek felvásárlásának terve vetett föl. Az euró 94 cent fölé emelkedett, ugyanis ismét azok a vélekedések kerültek előtérbe, melyek szerint az eurózóna az USA-nál, illetve Japánnál kedvezőbb gazdasági kilátásokkal bír.
Tokióban a szerdai Nasdaq-ralyi nyomán dráguló nagy exportőrök és technológiai cégek húzták fel a Nikkeit, míg a hongkongi Hang Seng index emelkedése mögött az újabb Fed-kamatcsökkentésre irányuló remények álltak.
Á. V.
