BUX 139656.19 0,58 %
OTP 45690 0,86 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Parlament előtt az enyhített munkaügyi szabályozás

2009. március 24. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tegnap délután nyújtotta be a kormány azt a törvénymódosító javaslatot, amely a kisebb munkaügyi szabálytalanságot elkövető cégeket nem zárja ki automatikusan az állami és uniós támogatások jogosultjai közül és a közbeszerzési eljárásokon is indulhatnak. A javaslatok szerint az adminisztrációs hibákat és egyéb, kisebb vétségeket most nem vennék annyira komolyan.
A munkaügyi szabálytalanságokat súlyos és kevésbé súlyos kategóriába sorolja a javaslat. A súlyos ügyekben nem változik a szabályozás, vagyis ha valaki feketén foglalkoztatja alkalmazottait, továbbra sem számíthat enyhítő körülményekre. A kevésbé súlyos szabálytalanságok esetében viszont csak akkor szankcionál a jogszabály, ha a hibák folytán két év alatt többször is horogra akadt az érintett vállalkozás. A munkaügyi szabályok ilyetén elosztása viszonylag egyszerű, az adminisztrációval kapcsolatos hibákat, csúszásokat még elnézi a rendszer, a feketefoglalkoztatást nem.
A munkavédelemmel már nem ennyire tiszta a helyzet. Itt ugyanis nem lehet egyértelműen megállapítani, mi az, ami kicsit veszélyes és mi az, ami nagyon, ezért itt a kiszabott bírság összege a mérvadó: a minimálbér tizenötszöröséig megbocsátható a vétség, afölött viszont nem. Ezek a differenciált szabályok érvényesek akkor is, ha az adóhatóság ellenőrei bukkannak szabálytalanságra.
Ennek folyományaként az adóhatóság honlapján egy listán is feltünteti majd a szabálytalanságot elkövető szervezeteket. Azok az intézmények pedig, amelyek már most is vezetnek ilyen lajstromot - ilyen az Országos Munkaügyi és Munkavédelmi Főfelügyelőség -, július elsejétől törlik a listájukról azokat, akik az új szabályok szerint már nem esnek el a közbeszerzésektől és az állami támogatásoktól.
A javaslat szerint a módosítás csak időleges lesz, alapvetően a kihirdetéstől számított ötödik napon lép hatályba, és 2011-ig marad érvényben. Ezt követően természetesen minden szankció a korábbi, szigorúbb szabályok szerint életbe lép, az adatbázisok is ezek alapján frissülnek. A javaslattal meghatározott új követelményrendszereket csak a hatálybalépést követően kiírt közbeszerzési eljárásokra, illetve támogatási eljárásokra lehet alkalmazni.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet