A Magyar Turizmus Rt. Dél-dunántúli Regionális Marketing Igazgatóságának a vezetője, Hegyi Zsuzsanna előadásában elmondta, hogy jelenleg a térségben Tolnában a hőgyészi Apponyi-kastély és a zombai Szent Gaál-kastély, Baranyában a bikali Puchner-kastély, Somogyban pedig a hencsei kiskastély, a kutasi kastély, valamint a bonnyai udvarház idegenforgalmi célú hasznosítása megoldott - jelentette az MTI.
Az idegenforgalmi hasznosításra fölajánlott további 23 műemlék felújításának támogatására azok pályázhatnak, akik valóban a turizmusra akarják használni, és ott, ahol a befektetők elképzelései a tulajdonos terveivel találkoznak. A pécsi intézet idén elkészíti a hasznosításra felkínált kastélyok építészeti és kertépítési tanulmányterveit, valamint a turisztikai hasznosítási javaslatokat.
A kastélyokat többnyire nem használják, a legtöbb pusztulásnak indult. Akad olyan, amelyet az elmúlt évtizedekben csirkekeltetőnek rendeztek be, néhányban szociális intézményt tartanak fenn; ezeknek a kiváltásán érdemes gondolkozni. A felmérés szerint nem a külföldi, hanem a belföldi vállalkozók érdeklődnek jobban a dél-dunántúli várak, kastélyok és udvarházak idegenforgalmi hasznosítása iránt. Jónéhány hazai vállalkozónak komoly üzleti elképzelései vannak és megvalósításukra keres ingatlant. Hegyi Zsuzsanna szerint a Dél-Dunántúlon további három műemléknek már olyan új tulajdonosa van, aki az idegenforgalomban akarja hasznosítani, és jelenleg a pénzügyi háttér megteremtésén dolgozik.
A várak vendégforgalmi hasznosítására az elképzelések szerint 2002-ben lehet a Széchenyi-tervben pályázni, a kastélyokkal az egészségturizmusra vonatkozó pályázatokon lehetséges támogatást nyerni, az udvarházak tulajdonosai pedig egyéb pályázatokon nyerhetnek segítséget idegenforgalmi befektetésükhöz. A műemlékek turisztikai hasznosítására szánt befektetések támogatását az egyházak is kérhetik például a vallási turizmust serkentő lelkigyakorlatos házak kialakítására.
