A fiatalok szerint a Nokia testesíti meg leginkább a márkákkal szembeni elvárásaikat, ugyanakkor kedvelik a Sony-Ericssont, és a Siemens is egyre népszerűbb.
Az ideális mobiltelefon felveszi gazdája egyéniségét, alkalmazkodik hozzá színben, logóban és csengőhangban, illetve ha kell, ezeket egyik percről a másikra képes megváltoztatni - röviden összefoglalva így jellemezhető a Millward Brown angol piackutató fiatalok körében végzett átfogó tanulmányának maroktelefonokra vonatkozó passzusa. A cég európai országok 18-25 év közötti egyetemistáit kérdezte mindennapjaikról, a fogyasztói társadalomban elfoglalt helyükről és a márkákról.
A reprezentatívnak aligha nevezhető tanulmány szerint a fiatalok zöme kinézet alapján választ mobilt, ugyanakkor bizonyos társasági körökben alapkövetelmény, hogy a készülékek paramétereit, technikai tudását kívülről tudják. A készülékekkel igyekeznek kifejezni egyéniségüket.
Egy 21 éves fiú szerint akkor sikeres egy mobiltelefon, ha azt megcsodálják a szórakozóhelyen. A fiatalok számára tehát ez jelenti a készülékek multifunkcionalitását, amellett hogy az egyik legfontosabb eszköznek tartják a személyes kapcsolattartásukban.
A megkérdezettek szinte egyöntetűen úgy nyilatkoztak, hogy számukra a Nokia képviseli az általuk megfogalmazott ideális márkát. Leginkább azért, mert a gyártó készülékeinek cserélhető előlapjával és egyszerű kezelésével olyan eszközöket ad, amelyekkel a felhasználók képesek megőrizni individualizmusukat - legalábbis így látják a fiatalok, akik szerint a Siemens is egyre népszerűbb, főként Kelet-Európában. A Sony-Ericssonról a hi-tech jut a megkérdezettek eszébe és szerintük jó minőséget hirdet, mindemellett nem tartják drágának. Ugyanakkor a régi Ericsson fénye a fiatalok szerint mára elhalványult.
Hőnyi Gyula
