BUX 139140.07 -0,12 %
OTP 45310 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Vodafone nem szállt be a harcba

Jelentősen növekedett a 10–20 év közti korosztályban a mobiltelefon-ellátottság. Ma minden második diáknak lapul a zsebében egy maroktelefon, amelyet elsősorban nem hang alapú szolgáltatásokra használ. Célzottan a Westel és a Pannon kínál az iskolásoknak szóló szolgáltatásokat, a Vodafone továbbra is inkább a 18 évnél idősebbeknek ajánl tarifacsomagokat.

2002. december 5. csütörtök, 12:18

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tanárok rémálma, hogy az óra közben megcsörren valamelyik nebuló mobilja, és ez a rémálom egyre gyakrabban válik valósággá. Az iskolások mobilpenetrációjának fejlődése rohamos. Míg 2001 őszén a 10–20 évesek 38 százaléka, 2002 nyarán már 58 százalékuk zsebében lapult mobil – derült ki a piackutatásokból. A gyors növekedésben minden bizonnyal komoly szerepet játszott, hogy a két legnagyobb GSM-szolgáltató, a Pannon és a Westel egyaránt célzott ajánlatokat tett az iskolásoknak. Előbb a Pannon vezette be – sokak fejcsóválása ellenére – a BEE-t, amely nyugat-európai mintára egyértelműen az iskolásokat célozta meg. A cég nem egyszerűen egy tarifacsomagot, hanem egy márkát kívánt a piacra dobni, tekintve, hogy a fiatalok márkakötődése rendkívül erős. A Pannon a BEE-t már 2000-ben tervezni kezdte, s a marketingakció előkészületei 2001 végére fejeződtek be. A márkának komoly szerepe volt abban, hogy a harmadik GSM-szolgáltató előretörése ellenére a Pannon megőrizte 40 százalékos piaci részesedését. A BEE ismertsége a bevezetést követően két hónappal már ugyanolyan volt, mint a piacon szereplő egyéb szolgáltatásoké, ami rendkívül jó eredménynek számít, ahhoz képest, hogy a csomagot elsősorban a gyerekeknek ajánlják.
A Westel Dominó szolgáltatásával szállt ringbe, amelyet eleve a fiatalabb generáció „bekapcsolására” találtak ki. Az igazi áttörést hozó Dominó Happy Hours pedig már kifejezetten az iskolás korosztályt célozta meg. Jelenleg a Dominó7 szól a tinédzsereknek.
A Vodafone az európai és a hazai trenddel szemben továbbra sem célozza meg az iskolásokat. A 18 éves korosztály alá – nem csak Magyarországon, Európa-szerte – nem nagyon akar „lőni”.
A szakértők szerint a fiatal közönség kockázatos: nem nagyon akarnak beszélni a készülékükön, sokkal inkább a nem hang alapú szolgáltatásokat veszik igénybe. Mások szerint viszont éppen ezért tekinthető ez a korosztály jó előfizetői körnek. Pontosan kiszámítható, hogy mikor, mire és hogyan használják a szolgáltatásokat.
Ahogyan Nyugat-Európában, Magyarországon is eljutottak a mobiloperátorok arra szintre, amikor az önálló keresettel rendelkezők körében már nemigen tudnak új ügyfeleket toborozni. Két irányt lehetett volna választani. Az egyik az idősebb generáció, amely a jelek szerint kevésbé fogékony az új technológiák iránt. A másik út a tinik felé vezetett. A felmérések a fiataloknak szóló szolgáltatásokat, készülékeket az érzékenyebb vásárlási időszakban, így például karácsonykor, húsvétkor, vagy Valentin-napon veszik. A telefon így nem csupán eszköz, hanem hasznos ajándék is. Bár a szülők nagy része húzza a száját a csemete igényei hallatán, ám sok esetben belátják, hogy érdemes a gyerek elérhetőségére pénzt áldozni. Nem beszélve arról, hogy a pszichológusok szerint a mobiltelefon segíthet a szülőtől való elszakadás késleltetésében, és könnyebben leinformálhatóvá válik a gyerek.
Nagy kérdés azonban, hogy a nebulók képesek-e felnőttként használni a kezükbe adott eszközt. A tanárok szerint nem, ezért sok iskolából kitiltották azt. Van, ahol a pedellus veszi el a gyerekektől, másutt a tanár teteti ki az óra előtt a diákokkal az asztalára, a kínos helyzetek elkerülése érdekében.
Hőnyi Gyula

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet