BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kabos jogutódainak is fizetnek a netezők

2006. március 28. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Digitalfilm Egyesület (DE) néven a közelmúltban mutatkozott be az online módon terjesztett magyar filmek szerzői jogainak védelmére létrejött, egyelőre bejegyzés alatt álló szervezet. A DE vezetői azt ígérik, hogy tevékenységük révén egyaránt jól jár majd a közönség és a filmkészítők is, vagyis szabad hozzáférést biztosítanak az oktatási-kulturális intézményeknek, valamint az internetező nagyközönségnek, ugyanakkor az alkotók is megkapják az eddig behajthatatlannak bizonyult jogdíjakat. Az egyesület hiánypótló szerepet tölt majd be a magyar piacon: a Nemzeti Filmarchívum részét képező magyar filmek szerzői jogdíjainak rendezését ígéri. A ma legálisan működő online-szolgáltatók ugyanis ha akarnának sem tudnának letöltési jogokat szerezni a harmincas években készült magyar filmekre, ugyanis ezek a jogok ma az eredeti készítőknél – rendezőknél, operatőröknél, színészeknél, forgatókönyvíróknál – vagy azok jogutódainál vannak, így beszerzésük aránytalan adminisztratív teher lenne – mondta lapunknak Sár Csaba, az egyesület főtitkára. A szerzői jogi szabályozás terén jártas szakértő szerint a mintegy 200 millió magyarországi filmletöltésnek 5-10 százaléka vonatkozik magyar – jobbára régi – filmre, vagyis potenciálisan 10-20 millió letöltés válhat jogtisztává a DE tevékenysége nyomán.
Az egyesület azt vállalja, hogy a kulturális tárcánál közös jogkezelő szervezetként bejegyezve megkeresi a jogtulajdonosokat, s az online-szolgáltatóknak olyan keretszerződéseket kínál, amelyekben filmcsomagok letöltési jogait vásárolhatják meg adott időszakokra. A szerzői jogdíjak összege ma még nem ismert pontosan, mivel a keretszerződésekben a letöltési forgalomhoz igazodva kívánják megszabni az árakat – mondta Sár. Az árak meghatározásakor mindenesetre a ma legálisan működő szolgáltatók letöltési tarifáit – ez letöltésenként 300–500 forint – veszik alapul. A szakértő szerint ez a forgalmazóknak is megéri, mivel az elmúlt év tapasztalatai szerint ma már nem kicsi a lebukás veszélye a magyar piacon, ráadásul az áprilistól érvénybe lépő új uniós irányelvnek megfelelően komoly anyagi és személyi szankciókkal nézhetnek szembe a filmkalózok. Különböző becslések szerint az összes letöltés 50–90 százaléka illegális, így a most elmaradó jogdíjbevétel, illetve a kilátásba helyezhető szankció – kártérítés – mértéke mindenképpen tetemes. A magyar filmek terén a helyzet érdemlegesen az év végére, illetve a jövő év elejére változhat, Sár szerint ugyanis ekkorra indulhat be az egyesület tényleges működése, illetve születhetnek meg a keretszerződések.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet