BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Top tíz költők: gyógyszert, tisztítószert vegyenek!

Átrendeződött a legnagyobb reklámköltők top tíz listája, míg 2004-ben három cég képviselte az élelmiszerszektort, tavaly már csak egy, ugyanakkor először került a rangsor elejére gyógyszergyár.

2006. január 3. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az első tizenegy hónapban az Unilever költött legtöbbet reklámra, listaáron számítva 15,7 milliárd forintot – derül ki a TNS Media Intelligence top tízes listájából. Az Unilever így már harmadik éve a legnagyobb reklámköltő Magyarországon. A második helyre a tavalyi negyedik Procter & Gamble került. A teljes reklámpiac 2005-ben a nem listaáras, valódi költést figyelembe véve mintegy 5 százalékkal bővült, csakúgy, mint egy évvel korábban – mondta lapunknak Macher Szabolcs. Az OMD Médiaügynökség ügyvezető igazgatója szerint az idén is hasonló arányú bővülés várható.

Még mindig gurul az autóipar
Az első tíz között szerepel a négy legnagyobb telekommunikációs cég, a szintén sokat hirdető autógyárak és bankok közül azonban egy sem. Az előbbi ágazat kiszorulása a top költők közül már csak azért is érdekes, mivel a telekommunikációs cégek mellett az autóipar költ összességében a legtöbbet reklámra Magyarországon – igaz, az autókereskedők piaca stagnál. (Az év jelentősebb kampányai között tartható számon az új Ford Focus, a Peugeot 407 és 1007 kampánya, valamint az új Suzuki Swift bevezetése.)

A tavalyi befutó az otc
A hirdetési potenciál átrendeződését mutatja, hogy 2005-ben a harmadik helyre tornázta fel magát az otc (vény nélkül kapható gyógyszerek)-szektor, jól teljesítettek a háztartási cikkeket és a kozmetikumokat reklámozó cégek is. A Henkel ismét a top tízbe került, a Benckiser a negyedik, a L’Oréal a tizedik helyezett. Macher szerint ez azt mutatja, hogy az FMCG (napi fogyasztási cikkek gyártói)-szektoron belül a tisztasági és szépségápolási termékek reklámjára költik a legtöbbet, hiszen ezen termékkör esetében várható még piaci fejlődés. Az élelmiszerek és italok piaca azonban stagnál, ez meglátszik a cégek reklámköltésén is: a 2004-es top tízes Danone és Braun Union nem jutott fel a listára. Új szereplő viszont a Bayer, ami önmagában is szép teljesítmény, hiszen gyógyszergyár eddig nem került be a legnagyobb reklámköltők közé. A szakértő szerint legdinamikusabban az otc- és a bankszektor fejlődik jelenleg (2005 egyik kiemelkedő kampánya a K&H új arculatának bevezetése volt).

Állóháborút hirdet a távközlés
Jelentősen csökkent 2005-ben a T-Mobile reklámköltése: a szolgáltató a 2004-es reklámkiadások (ekkor volt márkaváltó kampánya) felét adta ki tavaly. A telekommunikációs szektorra egyébként is állóháború jellemző, komolyabb összpiac-bővítési potenciál híján általánosságban mérséklődik a hirdetési ráfordítás, inkább más módszerekkel próbálnak új ügyfeleket szerezni. Érdekes ugyanakkor, hogy 2005 egyik legnagyobb kampánya a Matáv–T-Com márkaváltásé volt, a cég reklámköltségei azonban nem haladták meg a 2004-es kiadásokat.
A költési adatokon markánsan érzékeltetik hatásukat a kereskedelmi szezonok: az Unilever kiadásai azért nőttek 2 milliárd forint fölé júniusban, mert a cég termékpalettáján jelentős arányt képvisel a jégkrém.

Böröcz Petra
Böröcz Petra
Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet