A reklámértékesítési adatok alapján úgy tűnik, hogy a piac kezd megbékélni az RTL Klub által január elsejével bevezetett hirdetésihely-értékesítési szisztémával – közölte lapunkkal Palincsár László, az Initiative Media Hungary médiaügynökség médiaigazgatója. A szakértő szerint a piac 95 százaléka elfogadta az új rendszert, amelynek legfőbb előnye, hogy minden hirdető hozzáfér a csatorna reklámidejéhez. A Nagy-Britanniában honos rendszer bevezetésének az volt az oka, hogy az ORTT-vel kötött műsorszolgáltatási szerződésben foglalt korlátozott reklámidő miatt a csatorna tavaly nem tudta kielégíteni a hirdetők igényeit. A jelenlegi rendszerben a csatornának nem kell visszautasítania senkit, a rendszert a kereslet-kínálat egyensúlya szabályozza.
A reklámpiaci költésekre és a nézettségre vonatkozó előrejelzések alapján a csatorna meghatározza az egyes hónapokra az árbevételi tervét. Amennyiben a hirdetők a becsültnél kevesebbet költenek, vagyis a tervezetnél kevesebb reklámpercet használnak fel, a fennmaradó reklámidőt a hirdetők eredeti költéseinek arányában szétosztja a csatorna a reklámozók között. A plusz reklámidőért, vagyis nézettségért nem kell pluszárat fizetniük a hirdetőknek, ez esetben a hirdetések ára csökken.
Az ellenkező eset, amikor a rendelkezésre álló reklámidőnél többet igényelnének a hirdetők, vagyis a tervezett bevételt meghaladja a tényleges bevétel. A csatorna ekkor minden hirdetőtől a költések súlyának megfelelő mértékben von el reklámidőt. A kifizetett hirdetési költség így magasabb lesz, mivel ugyanazért a pénzért végül kevesebb kontaktushoz jutnak a hirdetők. A bevételi adatok auditálása garantálja, hogy az ügyfél a szisztéma szerint neki járó reklámidőt megkapja – mondta Palincsár. A rendszer működtethetőségének egyik feltétele, hogy a hirdetők egy évre előre meghatározzák, hogy melyik napszakban kívánják elhelyezni reklámjaikat.
A szisztéma hátránya a tervezhetetlenség: a médiaterv aláírásának pillanatában nem tudja a hirdető meghatározni, hogy egy hónap múlva milyen elérést (kontaktusszámot) fog hozni a hirdetés – állítja a médiaigazgató. Némi kiszámíthatatlanságot ugyanakkor a hagyományos rendszer is magában hordoz, mivel a reklámidő elfogytával előfordulhat, hogy egyáltalán nem kerül adásba a hirdetés.
A több mint fél hónapos tapasztalat szerint működtethető a rendszer Magyarországon. Januárban a piac 10-20 százalékos árcsökkenést élt meg az RTL Klubnál – mondta Palincsár. A trend az lesz, hogy a hirdetők mindenkori szezonális igényeinek megfelelően fog kialakulni a hirdetési helyárak inflációja – tette hozzá a szakértő.
