Hétfőn indult a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) európai uniós és magyar forrásokból finanszírozott vállalkozástámogató programjait népszerűsítő kommunikációs kampány. A televízióban, a rádióban, a nyomtatott sajtóban, a közterületen és az interneten való megjelenést magában foglaló kampányt a 2003 októberében - ismételten - kiírt közbeszerzési eljárás győztese, a Saatchi & Saatchi reklámügynökség tervezte és kivitelezte. (A tenderen a Young & Rubicam és a McCann-Erickson indult még.)
A kampány célja egyrészt a kiírandó programok-pályázatok iránti érdeklődés felkeltése, másrészt a minisztérium imázsának átformálása - hangzott el a kampányt bevezető sajtótájékoztatón. A kampány a tárca új kommunikációs stratégiájának első eleme. A stratégia részcélja, hogy egy rugalmas, emberközeli, szolgáltató jellegű minisztérium képét erősítse a választópolgárokban. A kezdeti lépéstől csupán az érdeklődés felkeltése várható - mondta Paksy Zoltán, a Saatchi & Saatchi ügyvezető igazgatója. A következő kampány - már a csatlakozás után - a magyar nyelven nem hozzáférhető európai uniós szabványok elérhetőségét ismerteti majd.
A január 5-től február 29-ig tartó kampány összköltsége nettó 160 millió forint. Ennek csaknem 70 százalékát a médiaköltségek, 20 százalékát a gyártási költségek teszik ki, 10 százalékát pedig az ügynökségi díj. A hirdetések a GKM által rendelkezésre bocsátott adatbázisokra és pályázati lehetőségekre kívánják felhívni a figyelmet. Azt hangsúlyozzák, hogy az EU biztosította pénzügyi eszközök kihasználásával uniós szinten is versenyképessé válhatnak a magyarországi vállalkozók. A kettős célközönségből (választópolgárok, vállalkozók) a vállalkozók elérésére helyezték a hangsúlyt a médiatervezők. A 30 másodperces reklámfilmek kreatív elemei néhány tipikus magyar vállalkozói sikerterületre - példaként a kávézótulajdonost és az ipari formatervezőt említette Paksy Zoltán -, valamint a közérthetőségre koncentrálnak.
A GKM fennállása óta ez az első, a tárca tevékenységéről hírt adó klasszikus reklámkampány. (A pályázatot azért kellett másodszor is kiírni, mert az első, júliusi verzióban a tárca olyan feltételeket szabott, amelyeknek a multinacionális ügynökségek nem tudtak megfelelni.) Az elbírálásban 50 százalékos súlyt képviselt az ár, a maradék 50 százalék a kreatív és a médiastratégia között oszlott meg. A megbízási szerződésnek részét képezi a két hónapos kampány eredményességének, illetve a közgondolkodásban bekövetkezett változásnak a felmérése is.
A kampány a Nemzeti Fejlesztési Terv két operatív programjára, a Gazdasági Versenyképesség Operatív Programra (GVOP), valamint a Környezetvédelem és Infrastruktúra Operatív Programra (KIOP) hívja fel a figyelmet. A GVOP keretében a 2004-2006-os időszakban 583 millió euró áll rendelkezésre; idén összesen 34 milliárd forintig vállalhat kötelezettséget a célok - beruházásösztönzés, kis- és középvállalat-fejlesztés, K+F, az információs társadalom fejlesztése - megvalósítására a GVOP-ért felelős irányító hatóság. A KIOP keretében 2004-2006-ban 440 millió euró költhető el környezetvédelmi fejlesztésre, valamint a közlekedési infrastruktúra fejlesztésére.
