BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A piac szerkezetét védte a Westel

Jogi úton reagál a Vodafone a Westel által indított A térerő körülvesz című kampányra, amelyben a Westel az általa tisztességtelennek tartott reklámfilmrészleteket figurázta ki.

2003. december 1. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Vodafone jogi úton kíván reagálni a közelmúltban futott A térerő körülvesz elnevezésű Westel-kampányra. Az előfizetők száma alapján jelenleg 16 százalékos piaci részesedéssel bíró Vodafone eddigi stílusában és hangvételében folytatja üzleti kommunikációját – mondta lapunknak Vitai Attila vezérigazgató. A változatlan marketingkommunikációs politika önmagában véve is válasz a versenytárs vádjaira – fogalmazott Vitai. A vezérigazgató kedvező jelnek tartja, hogy jelenleg már nem látható a szóban forgó spot a televíziócsatornákon.
Ettől kissé eltérően értékeli az elmúlt hetek fejleményeit Winkler János, a Westel vezérigazgató-helyettese. Véleménye szerint az országos nyilvánosság előtt megfogalmazott kritikák meghozták hatásukat: némi elmozdulás következett be a Vodafone kommunikációjában. Az ügyfelek részéről pozitív visszajelzések érkeztek a „válaszkampánnyal" és a versenyjogi eljárás indításával kapcsolatban. Winkler utalt arra, hogy A térerő körülvesz kampány elkészítéséhez jelentősen hozzájárultak az ügyfelek megjegyzései, amelyek szerint a nem Vodafone-előfizetéssel rendelkező mobiltulajdonosokat elhízott és szerencsétlen emberként, a vállalatvezetőket pedig verőlegényekként ábrázolják a Vodafone reklámfilmei.
A Gazdaság Versenyhivatalhoz nem az említett panaszok miatt nyújtott be keresetet a Westel. A cég kifogásait elsősorban a fogyasztók inkorrekt tájékoztatása miatt fogalmazta meg – mondta Winkler. A 6 forintos percdíjat hirdető reklámfilm például nem tüntette fel észrevehetően, hogy a 6 forint csak abban az esetben lesz igaz, ha az ügyfél pontosan 10 percet beszél. Az átlagos 1,5 perces beszélgetési időtartamra szintén 60 forintot számláz a Vodafone – példálózott a vezérigazgató-helyettes.
Az időzítésről annyit mondott: nem léptek fel korábban versenytársuk piaci magatartása ellen, mert nem akarták kitenni a Westelt annak a vádnak, hogy a legnagyobb mobilszolgáltató gátolni akarja a „kis" Vodafone piaci növekedését Magyarországon. Winkler szerint a közbelépés időben történt ahhoz, hogy a „tisztességtelen tájékoztatás" ne mozdítsa el a piaci szerkezetet.
A kommunikációnak mindkét cég jelentős szerepet szán az üzleti sikerek elérésében. A hatékony kommunikációért járó EFFIE díjátadó gálán a Vodafone–Grey-páros tarolt idén, azaz igen hatékonynak bizonyultak a Westel által kifogásolt hirdetések.
A kritika tárgyát nem a kreatív megoldások, hanem a reklámüzenet tartalmi elemei képezték. Erre a paródia műfajával reagáltunk – fogalmazott Tóth Andrea, a Westel marketingkommunikációját készítő Republic of Art Reklámügynökség kommunikációs menedzsere. Véleménye szerint az inkorrekt üzenetek „megfékezése" kollektív felelősség, mivel a csalódás az egész szakma elismerését és tekintélyét erodálhatja.
Gellért Emese, a Vodafone-kampányokat készítő Grey reklámügynökség vezető kreatívigazgatója szerint a Vodafone új stílust teremtett a magyarországi marketingkommunikációban, amit folytatni is kíván. A Vodafone inkább trendteremtő, mint trendkövető lesz a jövőben is – tette hozzá Gellért.

Keret
A magyarországi mobilpiacon a penetráció meghaladja a 70 százalékot. Az előfizetők száma szerint jelenleg a Westel 47, a Pannon 37, a Vodafone pedig 16 százalékos piaci részesedést tudhat magáénak. Idén az első hét hónapban a hirdetésekre költött összeg tekintetében ettől eltérő sorrend alakult ki a Mediagnozis listaáras adatai alapján. E szerint a Pannon 4,8, a Westel 4,3, a Vodafone pedig 4,2 milliárd forintot fordított a kérdéses időszakban.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet