BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Motorola, a stílusdiktátor

2007. június 7. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

– A Motorola stílusdiktátorként megmutatta, hogy a forma és a dizájn meghatározó eleme lehet a mobiltelefonoknak. A vásárlók igazolták a feltevést, de egy olyan gyorsan változó piacon, mint a mobiltechnológiáé, tényleg megéri innovatívnak lenni?
– A Motorola azt vallja, hogy a divatot nem követni, hanem diktálni kell. Az ezredforduló után a vállalat stratégiai célja az volt, hogy megtaláljuk azt a trendet, amelyet éppen nem favorizál a piac, amiből hiány mutatkozik. A vásárló került a középpontba, olyat akarunk mutatni neki, amit a versenytársaknál nem talál meg.
Mindez 2002-ben egy újfajta kommunikációs irányvonallal kezdődött – amelynek része a HelloMoto filozofiánk –, amivel komoly rizikót vállaltunk, hiszen jelentősen elütött az akkori irányzatoktól. Az alapot a Motorola V50, V60 teremtette meg, de a Microsoft operációs rendszerére épülő MPx200-as sorozat is úttörő volt a maga nemében, s az elmúlt időszakban mindig volt egy olyan mobiltelefon, amely pozitív értelemben meglepte a vevőket. Elég csak a RAZR-ra gondolni – vagy itthon ismertetebb nevén a PENGEMOTO, a V3-as és különböző változatai nemcsak hogy már igen hosszú ideje, 2004 vége óta szerepelnek a kínálatban, de eddig mintegy 100 millió darabot értékesítettek is belőlük.
– Időközben más mobiltelefon-gyártók is előálltak a hasonló koncepció alapján kreált változataikkal…
– Igen, de másodiknak lenni sohasem ugyanolyan, mint elsőnek. Nem véletlen, hogy valódi mennyiséget formamásolatokkal nem tudtak eladni. Ráadásul mi mindig meg tudunk újulni. Láthatóan a Motorolánál hullámszerűen hullámszerűen változik a portfolió, ez a cég sajátossága. Mi már rég nem beszélünk arról, hogy egy mobiltelefon vékony, mi ezt már megcsináltuk, később jött a PEBL, a kavics forma, legutóbb pedig azt bizonyítottuk, hogy az egyszerűségre és a könnyű kezelhetőségre is érdemes figyelni. Az új Motorola F3 fekete-fehér kijelzővel, kamera és wap nélkül, viszont nagyon olcsón került a piacra, csupán egyre jó, telefonálni, viszont az emberek 90 százaléka még mindig csak erre akarja használni a mobilját. Nem véletlen, hogy öltönyös üzletemberek kezében is látni, akik második-harmadik telefonként használják.
– A Motorola a kiegészítők tekintetében is különleges. A kis szériás és magasabb árfekvésű darabok egyáltalán rentábilisak?
– Valóban számos különleges kiegészítő van a kínálatban, olyanok, amelyeket egyetlen versenytársunk sem gyárt, mint a headsettel kombinált kabát vagy bukósisak, bluetoothos Okley napszemüveg. Ezek az imázs szempontjából fontosak, de valóban nem tömegtermékek, ugyanakkor mellettük „hétköznapi” kiegészítőinknek is egyre nagyobb szerep jut. A bluetoothos sztereó fülhallgató az egyik legsikeresebb termék a maga kategóriájában. Nem mellékesen ezek eladása nagyobb ütemben növekszik, mint a mobiltelefonoké.
– A Motorola a világpiacon a második, Európában és így Magyarországon is a harmadik-negyedik helyen áll. Mi várható ebben a tekintetben?
– Az Egyesült Államokban az első a cég. Egyrészt az hazai piacnak számít annak minden előnyével, másrészt az ország nagyságából adódóan a méretek is mások. A piac nem annyira szegmentált, ezért elég egy szolgáltatónál piacvezetőnek lenni, és az már elég lehet az elsőséghez. Ezzel szemben az európai piac – ahol természetesen mások az igények, más szolgáltatások a fontosak – nem egységes, így nehezebb is megdolgozni, sokkal élesebb a verseny, miközben az egyes helyi piacok mérete kicsi. A Motorola ezért nem a piaci részesedés növelésére – bár az folyamatosan nő –, sokkal inkább a vevőkre koncentrál. Nem véletlen, hogy hamarosan már a harmadik márkaboltot nyitjuk Magyarországon, és vidéki partnereink száma is bővül. A teljes kínálatból megpróbálunk olyan készülékeket kiválasztani, amelyek az érzelmekre hatnak, miközben feltehetően megfelelnek a helyi igényeknek. Mindez persze nem könnyű, hiszen a mobiltelefóniában már nem lehet években gondolkodni. A termékek életciklusa jelentősen lerövidült, ennek ellenére mi most se megyünk bele abba, hogy gyorsan és sok modellt dobjunk a piacra. Más iparágakra is jellemző, hogy a top márkák nem piacvezetők – ha a minőség a szempont, a mennyiség háttérbe szorul. A V3 diadalútja mutatja, hogy ha jól sikerül egy termék, arra koncentrálunk, nem akarjuk feltétlenül, hogy a vásárló néhány hónap után lecserélje. A Motorola a dizájntelefon-szegmensben pozicionálta az első helyre magát, nekünk nem az a fontos, hány megapixeles a kamera vagy mekkora tárhellyel rendelkezik a telefon. Persze a korral mi is haladunk.
– Ezek szerint újabb Moto-forradalom várható?
– Igen, a Motorola most újabb mérföldkőhöz érkezett. A korábbi kultuszmobilok után a forma mellé komolyabb tartalmat is kínálunk: hamarosan kapható lesz az első Moto okos telefon, a Q9, a multimédiás Z8, a zenemobil ROKR Z6 és a már nagyon várt pengemobil, a RAZR második generációja. Ezeknél a készülékeknél a forma mellett már komoly hangsúlyt kapnak a multimédiás képességek, bővíthető a memória, gyors az internetelérés, nem véletlenül használjuk a HSDPA-technológiát, miközben természetesen a hétköznapi kommunikációra is figyelünk. A forma mellett tehát egyre hangsúlyosabbá válik a tartalom, a cool érzés mellett más szempontok is jelentős szerepet kapnak. A cél azonban változatlan: ezek a készülékek is váltsák ki a „wow”-effektet.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet