BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A hurrikán a bűnbak az olajpiacon

Ismét történelmi csúcsra futott az olaj hordónkénti ára, már 61 dollár felett mérnek egy barrel fekete aranyat.

2005. július 7. csütörtök, 08:55

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A korai ázsiai kereskedésben - augusztusra - 61,62 dolláron zárt az olajár, de 61,55 dollárig is felment a texas-i könnyűolaj jegyzése. Az elemzők gyakorlatilag mindent az időjárásra kennek, a fő bűnbak a vihar. Az idei első hivatalos hurrikán, Dennis a Mexikói-öbölben és a közép-karibi térségben már fenyegeti finomítókapacitás megfelelő kihasználtságát, és erősíti azokat a félelmeket, amelyek szerint az aktív viharszezon „betesz” a piacnak. A Brent Londonban 60,20 dollárig kúszott, ami ugyancsak rekord.
Az olajárak az elmúlt egy hét során 9 százalékkal emelkedtek, az év eleje óta pedig 46 százalékkal lettek magasabbak. Kereskedők már most aggódnak, hogy a viharok miatt nehéz lesz kielégíteni a téli, magasabb keresletet, különösen a magas finomítottságú termékek esetében. Bár viharok mindig voltak, tény, hogy egyre inkább befolyásolják az olajpiacot. Tavaly szeptemberben Iván a Mexikói-öbölben 45 millió hordót „ütött ki” a piacról, amivel jelentősen hozzájárult az olajár 50 dollár fölé emelkedéséhez.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet