BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Intervencióval lenne édesebb az élet

Rövid távon azzal kell szembenéznünk, hogy az európai túlkínálat, valamint a termékpálya-szabályozás zavarai következtében lehetetlen helyzetbe kerülhet a magyarországi cukorgyártás – véli Fischer Béla, a Magyar Cukor Rt. vezérigazgatója, aki a teljes magyar cukoripart képviseli a gyártók brüsszeli szervezetében. A gondot az erre a célra létrehozott cukorpiaci intervenció intézménye kezelheti, amit maguk a termelők és a gyártók finanszíroznak.

2005. április 27. szerda, 13:13

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Fischer Béla szerint a termelői oldalon az EU Magyarországon tavaly óta működő piacszabályozási rendszere garantálja a biztos átvételt és a stabil felvásárlási árakat.
A cukor értékesítése terén tehát az egyensúly megteremtésének feladatát az intervenciós felvásárlásnak kell ellátnia, az ehhez szükséges adminisztratív feltételek megteremtésével azonban a magyar kormányzat jelentős késésben van, miközben a cég számításai szerint tavaly nyár óta éves szinten 70-80 ezer tonna külföldi eredetű cukor jelent meg a 320-350 ezer tonnás magyar piacon. Ez azt eredményezte, hogy a cukor értékesítési ára az EU-csatlakozás előtti szintre zuhant, miközben az ipar a nyersanyagért jó 30 százalékkal többet fizet.
Ez a helyzet hosszabb távon nem tartható fenn, a piaci felesleget ki kell vezetni a rendszerből. A Magyar Cukor Rt. például mintegy 30-50 ezer tonnás mennyiséget kíván intervencióval értékesíteni. A cég az ehhez szükséges logisztikai feltételeket már megteremtette, s jelenleg a hatósági intézkedésekre vár.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet