Bár tovább csökkent az amerikai könnyűolaj ára ma reggel, a jegyzés még mindig 40 dollár fölött áll. Az árat a kereskedői profitkivétek mellett azok a várakozások is lenyomták, hogy a kínálati oldalra nehezedő nyomás mérséklődhet a következő hetekben. Az amerikai könnyű olaj jegyzése 45 centet gyengült 40,09 dollárra a keddi 1,01 dolláros csökkenést követően. A Londonban irányadó Brent jegyzése 35 centtel 36,6 dollárra csökkent.
A piac rendkívül sérülékeny jelenleg, érzékenyen reagál a kereslet/kínálat terén bekövetkező változásokra - mondta a Commonwealth Bank of Australia elemzője a Reutersnek.
Az elemzők az amerikai üzemanyag-kínálat növekedését várják, amely jelenleg elmarad a tavalyitól, növelve azokat a félelmeket, hogy összeroppanhat a kínálat a nyári autózási szezonban. A piac szerint az USA energiahivatala (EIA) ma megjelenő heti jelentésében az üzemanyagkészletek 1,4 millió hordós, a nyersolajkészletek 1,8 millió hordós növekedéséről számol be.
Az amerikai energiaügyi miniszter a hét végén tárgyal a szaúdi olajminiszterrel az olajexportáló ország azon javaslatáról, hogy napi 1,5 millió hordóval emeljék meg az OPEC kitermelési plafonját, amit az Egyesült Arab Emirátus is támogat. A két ország azon kevés OPEC tagok közé tartozik, amelyeknek még van szabad kitermelhető kapacitásuk; az elemzők egy része erősen kételkedik abban, hogy a napi 25,5 millió hordó (23,5 millió a hivatalos kvóta) kőolajat kitemelő OPEC-országok még képesek növelni a teljesítményt.
Az iraki kitermelés 30 százalékkal csökkent egy olajvezeték május 8-ai bombázása óta. A térségbeli kockázat továbbra is az árnövekedés irányában hat, csakúgy, mint a kedvező világgazdasági növekedési kilátások.
