Az irányadó amerikai könnyűolaj 38,85 dolláron állt ma reggel, miután pénteken 13 éves csúcson, 40 dolláron állt a nyersanyag hordónkénti ára. A mérséklődést a hétfői szaúdi javaslat okozta: az olajexportáló ország azt javasolja, hogy az OPEC napi 1,5 millió hordóval növelje kitermelését. Erről döntés az olajminiszterek június 3-i tanácskozásán születhet.
A kitermelés növelésének szükségességét azzal indokolja a szaúdi olajminiszter, hogy a túlfűtött olajárak visszafoghatják a világpiac gazdasági növekedését. A kvóta növelése megfordítaná az április elsején elfogadott, napi 1 millió hordós csökkentésről szóló döntés hatását, és az akkori ellenzőket (Kuvait, Egyesült Arab Emirátusok) igazolná. A hírek szerint Irán szintén nem akadályozná meg a kvótaemelésről szóló döntést.
Az égbeszökő olajárakért megfigyelők az erős kínai keresletet, a közel-keleti konfliktus eszkalálódását, valamint az alacsony szintű észak-amerikai üzemanyagkészleteket okolják.
Az áprilisi kvótacsökkentés nem járt jeletős hatással a kitermelést illetően, még mindig túlkínálat van - szólnak egyes elemzői vélemények. A kvótanövelés így nem vezet majd a kínálat valódi emelkedéséhez, a döntés a piac stabilizálását szolgálja. Az olajexportáló országok nem rendelkeznek jelentős pótlólagos kapacitással, Szaud-Arábiát kivéve - fűzte hozzá Dennis Kongsiri, a Mitsui & Co Energy Risk Management alelnöke.
