BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Irak megkezdte az olajexportot

Irak kedden megkezdte olajának továbbítását legfőbb exportkikötőjébe, a törökországi Ceyhanba - jelentete az MTI. Az értesülés szerint a hivatalos iraki olajexportőr cég négy tartályhajónak már ki is adta a berakodási engedélyt Ceyhanban.

2001. július 10. kedd, 12:03

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A határidős nyersolaj kedd délelőtt még nemigen reagált a hírre: a globális alaptípusnak tekintett északi-tengeri Brent minőség legközelebbi, augusztusi határideje 26,18 dollár volt a londoni nemzetközi olajtőzsde (IPE) korai forgalmában a 26,15 dolláros előző esti záró után. A befektetők elsősorban a múlt heti amerikai készletadatokra vártak, amelyek közzététele a kedd éjszakai New York-i zárás után esedékes.
Bagdad június 4-én állította le a világszervezet szankcióbizottsága által ellenőrzött exportját, a nemzetközileg forgalmazott nyersolaj 5 százalékától megfosztva a világpiacot. Ennek előzményeként az ENSZ júniusban a szokásos fél év helyett csak egy hónapra hosszabbította meg az „olajat élelmiszerért” iraki exportprogram hatályát, arra hivatkozva, hogy tanulmányozni akarja az iraki olajcsempészet megakadályozását, egyszersmind a humanitárius célú iraki import szélesítését előirányzó brit-amerikai javaslatot.
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia azonban az orosz vétó valószínűsége miatt a múlt héten ejtette az iraki szankciórezsim módosítására kidolgozott javaslatait, s a Biztonsági Tanács ezután az év végéig kiterjesztette az exportprogram érvényességét, elhárítva az akadályt az iraki olajexport újraindulása elől. Az utolsó hivatalos aktust hétfő este tette meg a két fél, aláírva az ellenőrzött export tényleges felújításához szükséges emlékeztetőt.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet