BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nyílt titok: valamennyi párt adóemelésre készül

Mind az MSZP, mind a Fidesz nagyot merítene a munkavállalói szavazatokból: helyzetéből fakadóan a Fidesz könnyebben és többet, az MSZP viszont kevesebbet, de biztosabbat ígér, ami a jövedelemadózást illeti. A NAPI Gazdaság febuár 24-i cikke.

2006. március 7. kedd, 08:35

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A pártprogramok adópolitikai részéből egyértelműen kiolvasható, hogy mennyire szabják szűkre a megcélzott választók körét. A két kis párt, az SZDSZ és az MDF a magasabb jövedelmi kategóriájú munkavállalókra fókuszál: a közülük is a nagyobb kedvezményt az MDF adja 18 százalékos egykulcsos adórendszer-javaslatával. Ez gyakorlatilag a mostani alsó kulcs kiterjesztését jelentené minden munkajövedelemre, egyelőre nem tisztázott mértékű járulékcsökkentés mellett. Az SZDSZ 20 százalékos egykulcsos verziója már a magasabb jövedelműeknek kedvez, hiszen akinek ma évi 1,55 millió forint alatt marad a jövedelme, annak ez az szja esetében pluszelvonást jelent, nem beszélve a jövedelemadót körbebástyázó kedvezményrendszer megszüntetéséről. Ez utóbbi javaslatot csaknem minden adó- és pénzügyi szakértő támogatná - a rászorulóknak inkább szociális alapokból juttatva támogatást - ám a választások kimenetele szempontjából messze nem tűnik olyan egyszerűnek a kérdés.

Családi adózás

Kizárólag a szabad demokraták szüntetnék meg teljesen a kedvezményrendszert, az MDF terveiben ilyesmi nem szerepel; az MSZP elképzeléseit részben tükröző ötéves adókoncepcióban szintén nem szerepel a kedvezményrendszer felszámolása. A Fidesz egyértelműen elveti az egykulcsos adót, ők a családi adóztatásban hisznek, ahol a gyerekszámtól függően alakul az igénybe vehető szja-kedvezmény mértéke, ami a magasabb jövedelmi kategóriában aknázható ki teljesebben. Az ötéves adócsomag - vagyis az MSZP - szerint a munkavállalók jövedelemadózása 2010-ig jelentősen átalakulna, akkorra évi 3 millió, vagyis havi 250 ezer forintnál húzódna a 18 százalékkal adózó sáv határa, s a jelenleg átlagos bruttó havi 158 ezer forintos jövedelem 2008-ban kerülne a sávhatár alá. A Fidesz koncepciója többet adna az alacsonyabb jövedelműeknek: az alsó kulcsot 13, a felsőt 15-20 százalékra vinnék le, a sávhatárról azonban még nem sokat tudni.

Fogyasztási adók

Közvetve ugyan, de jelentősen befolyásolja a munkavállalók jövedelmi pozícióját az áfa mértéke, amit a Gyurcsány-kormány idén januártól 20 százalékra csökkentett. A kampányban először a Fidesz tematizálta az EU adta lehetőségek erőteljesebb kihasználását, így ma a kormánypártok döntése szerint 5 százalék alá csökkenthető július 1-től a lakásfelújítás és a szociális lakásépítés során keletkező munkadíj áfája. Az eddigi becslések alapján mindez 4-6 százalékkal mérsékelheti a szóban forgó szolgáltatások árát. Az ötéves adókoncepció nem változtatna a 20 százalékos áfakulcson. Ennyit javasol az SZDSZ, illetve 18 százalékot az MDF egykulcsos programja.

Nyílt titok

A legtöbb szakértő egyetért abban (és kormánypárti berkekben is nyílt titokként kezelik), hogy a választások után, egy szocialista győzelem esetén a kormány a jelenlegi felső kulcshoz igazítja a középső - de akár az 5 százalékos - adókulcsot is, amivel többletbevételhez juttatná az euróbevezetés terhe alatt nyögő költségvetést. Így emelkedne például az alapvető élelmiszerek adója, ami a végfogyasztói árat is feljebb nyomná. Megfigyelők szerint erre a lépésre a jelenlegi ellenzék is rákényszerülhet, főleg, hogy ígéreteinek forrását valahogy ellentételezni kell a büdzsében. Ez a lépés a kisebb jövedelműeknek kedvezőtlen, miután a fogyasztói kosarukban a kisebb áfakulcsú termékek részesedése nagyobb.

Járulék emelés lesz

A politikai verseny fontos frontvonala volt az elmúlt hetekben a munkaadói járulékok csökkentése. A politikusok szerint ez egyrészt legalizálná a most is fennálló foglalkoztatási viszonyokat, másrészt bővítené a foglalkoztatást és fokozná a magyar gazdaság versenyképességét. A MSZP által képviselt adókoncepció összesen 5 százalékpontos általános mérséklést ütemez elő 2007-re, illetve 2009-re, ezenfelül a gyesről és gyedről visszatérő szülők, a tartós munkanélküliek és a pályakezdők esetében adnak a kormánypártok jelentős járulékkedvezményt vagy mentességet. Szintén a párt berkeiből származó értesülések szerint a tervek közt szerepel az egyéni járulék emelése a tb-kassza egyensúlyának érdekében.

A választások után a "nem gondoltuk, hogy ennyire súlyos a helyzet" érvelés jöhet

A Fidesz már júliustól 10 százalékponttal csökkentené a munkaadók tb-járulékait. Nagy kérdés, hogy a tehercsökkentés megvalósulása esetén a munkaadók mennyit adnának át ebből a munkavállalóknak. Mint ahogy az is, hogy kormányzati pozícióba kerülve is tartanák-e a júliusi együtemű bevezetést: értesülések szerint a párton belül nem tartják kizártnak, hogy végül négy évre elnyújtják a járulékcsökkentési programot. A büdzséterhek csökkentésére az egészségügyi hozzájárulás megtartása, illetve növelése lehet a fedezet.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet