BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Továbbra is veszélyes üzem a faipar

2010. április 25. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elmúlt évben sem javult érdemben a faiparban a munkavédel mi helyzet, az idén is a kiemelten ellenőrizendő ágazatok közé sorolja az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelet (OMMF). Adatai szerint 2009-ben a faiparban öt halálos munkabaleset volt, emellett minden ötödik csonkolásos munkabaleset a fafeldolgozás és bútorgyártás során következik be. A szokottnál esetleg komolyabb hatósági érdeklődést az indokolja, hogy az Európai Munkavédelmi és Egészségvédelmi Ügynökség és a Munkafelügyeleti Vezetők Bizottsága (SLIC ) által kezdeményezett információs és ellenőrzési kampány témája kimondottan a veszélyes anyagok használata a munkahelyen, uniós szinten négy ágazatban - fa- és bútoripar, járműjavítás, ipari és száraztisztítás, sütőipar -, ebből Magyarország a fa- és bútoriparban vesz részt. Az elsősorban 50 fő alatti vállalkozásokat célzó kampánynak tájékoztatási és ellenőrzési része van, Magyarország mindkettőben részt vesz.

Tavaly az OMMF a fafeldolgozás, a fonottáru- és a bútorgyártás területén 368 munkabalesetet vizsgált. Ebből a faiparban a fűrészárugyártás során 57, falemezgyártás során 22, parkettagyártás során 3, épületasztalos-ipari termék gyártása során 54, tároló fatermék gyártása során 18, egyéb fa-, parafatermék, fonott áru gyártása során 11 munkabaleset történt. A bútoriparban irodabútor gyártása közben 25, konyhabútor gyártása közben 49, ágybetét gyártása közben 2, egyéb bútor gyártása közben 127 munkabalesetet regisztrált a hatóság. Mindezek közül öt esetben súlyos sérülést, egy esetben pedig önálló életvezetést gátló maradandó sérülést szenvedett el a munkavállaló.
A leggyakoribb szabálytalanság az ágazatban továbbra is a biztonsági berendezések hiányából vagy nem megfelelő alkalmazásából, karbantartásából adódott, de a munkavédelmi előírásokat mellőzése is gyakori mind munkáltatói, mind munkavállalói részről. A teljes körű kockázatértékelés is hiányzik, a munkaadók sokszor figyelmen kívül hagyják a tartós egészségkárosodás kockázati tényezőit, veszélyforrásait a napi munka biztonságosabbá tételét célzó erőfeszítéseik során. Igaz, az utóbbi egy évben egyre több munkáltató gondoskodik a munkahelyi kóroki tényezőkkel kapcsolatos munkahigiénés vizsgálatok elvégzéséről, sokszor csak egy-egy expozíciós kockázatot emelnek ki. Például elvégezteti a zajmérést, de a munkahelyi légszennyezettségi vizsgálatot elmulasztja vagy nem az előírásoknak megfelelően végezteti el. Sok munkáltató az egyéni védőeszközök felülvizsgálatát, selejtezését is elmulasztja. Több munkahelyen a vegyi expozíciónak kitett munkavállalók által használt légzésvédő eszközök szűrőbetétjének (gáz-, illetve részecskeszűrő) szavatossági ideje lejárt, ami veszélyeztette a dolgozók biztonságát.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet