Alig egy héttel az eddigi legjobb felhozatalt produkáló VOLT Fesztivál után újabb „vállalható” zenei esemény zajlik Magyarországon: az idén debütáló Balaton Sound Zamárdiban lép fel (július 12–15.). A Sziget Iroda által szervezett fesztiválról lévén szó, természetesen a magyar poprockmezőny lényeges tagjai közül számosan ott lesznek, úgymint a Kispál és a Borz, a Hiperkarma és a Belga. A fesztivál koncepciója egyfajta Balaton-parti Ibiza megvalósítása lehet, mert a külföldiek közül elsősorban elektronikus zenét játszó előadók lépnek fel, változatos stílusban és minőségben: többek között a magyar mainstream zenei médiában rongyosra játszott Call on Me-t szerző svéd DJ, Eric Prydz, a lényegesen kevésbé főárambeli montreali trendformáló-partiszervező DJ Tiga vagy az a Jose Padilla, aki a hazánkban rendkívül népszerű Café del Mar-sorozatot állította össze éveken át. A táncosabb elektronikát a Szigeten már többször is fellépett brit duó, a Basement Jaxx képviseli.
Ami azonban igazán súlyt ad a fesztiválnak, az a nagyszínpad vasárnapi zárókoncertje, a Beastie Boys fellépése. Az 1979 óta működő hip-hop-trió legfontosabb lemezeit a nyolcvanas években adta ki, az 1986-os Licensed to Ill és az 1988-as Paul’s Boutique egyaránt az évtized meghatározó albumai között voltak. Mike D, Adrock, MCA és Mixmaster Mike mindannyian fehérek és gazdag New York-i zsidó családból származnak – ez már önmagában üdítően frissnek hatott a születőben lévő hip-hop színtéren, vicces bulizenéjük pedig végleg meggyőzött mindenkit. A kilencvenes évekre még jutott néhány jó lemez – az 1992-es Check Your Head, az 1994-es Ill Comunication és az 1998-as Hello Nasty, utóbbi a zenekar egyik legnagyobb slágerével, az Intergalactickal –, aztán megindult a menetrendszerű hanyatlás: a 2004-es To the 5 Boroughst már jobbára csak erőltetett rímek és demagóg Bush-kritikák jellemezték. Az egyik nézőpontból tehát egy olyan zenekart látunk, amely húsz éve volt a csúcson, utolsó jó lemezüket pedig lassan tíz éve adták ki, más szempontból azért mégiscsak látjuk a Beastie Boyst, egy minden valószínűség szerint igen szórakoztató koncerten.
A szervezők közlése szerint a sztárok ezúttal sem szerénykedtek a kívánságaikkal: az egyik fellépő egy kisebb falunyi öltözőt kért a színpad mögé, masszázsszobával, és volt, aki magánrepülőt bérelt. A gasztronómiai igények között egyebek mellett 1998-as évjáratú Dom Perignon pezsgő és 60 üveg Fiji forrásvíz szerepel, egy zenész pedig a híres somlói galuska megkóstolásához ragaszkodott.
