Ismét rangos nemzetközi vitorlásversenyt rendez Balatonföldváron a Spartacus Vitorlás Egylet (SVE), ezúttal a nemzetközi csillaghajós szövetség (ISCYRA) 17. körzetének bajnokságát. A verseny legjobbjai részvételi jogot szereznek a világbajnokságra, és világranglistapontokat is szerezhetnek. A verseny tegnap kezdődött és május 9-éig tart, a végeredményt hat futam összesített pontszáma adja. A bajnokságon mintegy ötven hajó áll rajthoz. A verseny nem nyílt, azaz csak a körzetben működő versenyzők indulhatnak, de várhatóan szép számmal akadnak köztük olimpikonok, világ- és Európa-bajnokságok résztvevői. (Balatonföldvár – amely a legerősebb magyarországi csillaghajóbázis – nem először rendez hasonló versenyt, már a 70-es években is összemérték itt erejüket a körzet sztárosai.) A bajnokságon 17 magyar egység indul, közöttük az SVE vitorlázói, a hazai vizeken versenyző Tenke Tibor–Bendicsek József kettős számíthat a legjobb eredményre – jó eséllyel az első 8–10 hajó között végezhetnek.
A kétszemélyes, tőkesúlyos csillaghajó a megjelenése óta töretlen és növekvő népszerűségnek örvend, az 1911-ben tervezett sztár első versenyét ugyanebben az évben futották a Long Island-i öböl nyugati sarkában. Az osztály világszövetségét 1922-ben alapították. A sztár 1932 óta olimpiai osztály, egyszer – Montrealban, 1976-ban – a világ legerősebb lobbi- és pénzügyi hátterével bíró osztály kénytelen volt átadni helyét a Tempestnek. A csillaghajó azonban – a vitorlásolimpiák történetében azelőtt és azóta is páratlan módon – visszadolgozta magát az ötkarikás játékokra, és Moszkvában ismét rajthoz állt. A sztár azóta is képes a folyamatos megújulásra, és egy mostani hajó már majdnem csak a nevében emlékeztet az eredeti első hajókra.
