Lehetséges, hogy ismét változik a vitorlásolimpia programja, a nemzetközi szövetség (ISAF) ugyanis 2007 tavaszára újabb tesztet tervez, amelyen az olimpiai osztályok sorsáról döntenek. Ezúttal a 2012-es játékok többszemélyes női dingijének esetleges cseréjét vették fontolóra. Az ilyen tesztek során választják ki az olimpia műsorán szereplő új hajóosztályt, miután, kellő időt hagyva a felkészülésre, „összeengedik” a pályázatra jelentkezett és elfogadott különféle hajókat.
Az ISAF kritériumait elnézve az új női kétszemélyes osztály nagyon könnyen a 29erXX lehet, amely szinte „kistestvére” az olimpián, Sydneyben debütált férfi 49er-nek. Az új osztály ezzel a női 470-est váltja, a két hajót összevetve nem is teljesen indokolatlanul! Mind cirkáló, mind bő szeles szakaszban nagyobb a 29erXX vitorlafelülete, jóval kedvezőbbek a menettulajdonságai is: sokkal nagyobb sebességre képes, így látványosabb. Korábban kifejezetten stabil volt az olimpia műsora, hoszszabb idő után 1972-ben a müncheni (kieli) ötkarikás játékon kezdődtek a változások, és azóta csak egyszer maradt változatlan az olimpiai vitorlásprogram: Barcelonában, 1992-ben és Atlantában, 1996-ban futottak ugyanazok az osztályok. A változások illeszkedtek a nemzetközi szövetség azon törekvéseihez, miszerint minél látványosabb, elterjedtebb és sokak számára könnyen elérhető osztályok szerepeljenek az olimpiai programban. Az ISAF szintén teret adott a tervezési-technikai fejlődésnek, így kerülhetett a 2000-es játékok programjába a férfi 49-es skiff, amely szinte már átmenet a vitorlás hajó és a szörf között, de legalábbis az eddigi osztályokhoz képest másféle vitorlázótudást és technikai-taktikai felkészültséget igényel. Így sorra kikoptak az olimpiáról a nagy, nehézkes, többszemélyes, tőkesúlyos hajók – a dragon, a soling –, sőt egyszer, Montrealban, 1976-ban, a világ legerősebb lobbi- és pénzügyi hátterével bíró csillaghajó (star)-osztály is kénytelen volt átadni helyét a Tempestnek. Ez azonban zsákutcának bizonyult, a kétszemélyes, trapézos, de tőkesúlyos és spinakker nélküli „öszvér” csak egy olimpiát bírt, és Moszkvában visszatért a star. A rendkívül gyors és népszerű, a kishajózás királyának tartott – és nem utolsósorban a legsikeresebb olimpiai osztály – repülő hollandi (FD) Barcelonában, 1992-ben szerepelt utoljára, ahol a magyarok csúfos végjátékként az utolsó helyen végeztek. A nők önálló osztályban az 1988-as szöuli játékokon szerepeltek először, a bevezetés óta töretlenül népszerű és stabil olimpiai osztályban, a 470-esben. Később jött az egyszemélyes női osztály, amelyet előbb a Europe, majd Pekingtől a laser radial képvisel.
