Vállvetve fogott a Magyar Állami Operaház modernizációjába a kulturális tárca és az Operaház vezetése. A kormány 250 millió forintos kezdőlökést adott a programnak, a teljes költség egyelőre nem publikus. A modernizációs program fő elemeként új működési rendre tér át az intézmény, ennek keretében az Ybl-palota lesz az operajátszás központja, míg az Erkel Színház ppp-formában (magántőke bevonásával) megvalósuló rekonstrukciója után kiegészítő játszóhelyként működik majd. Az Erkel Színház megújulása azonban egyelőre várat magára, mivel a vezetőváltás és a közelgő választások késleltetik a rekonstrukciót. Az átépítés így a korábban tervezett 2006 helyett várhatóan 2007 nyarán kezdődik el (NAPI Gazdaság, 2005. november 25., 9. oldal). A modernizáció ütemezését koordináló bizottság a kulturális tárca és az Operaház szakértőinek részvételével a közeljövőben megalakul – mondta lapunknak Olt Boglárka, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának (NKÖM) sajtófőnöke. A pályázaton kiválasztott magánbefektető által korszerűsített Erkel Színházban már nem az Opera lesz a működtető, de itt kialakítanának két színpad méretű próbatermet, egy balett-termet és egy zenekari próbatermet.
A modernizációs program részeként sor kerül a finanszírozás szerkezetének javítására, a jegyárszerkezet átalakítására (online rendszer bevezetésére), a marketingmunka erősítésére (márkaépítés), valamint a repertoár szűkítésére és a blokkrendszer bevezetésére (előadások rövid sorozatokban). Új próbaszínpadot (házi színpadot) is építenének az Ybl palotában, ennek előkészítése még az idén elkezdődik.
