Rocktörténeti pillanatnak lehetünk tanúi március 4-én az A38 Hajón: a Velvet Underground (VU) egykori alapítója, John Cale érkezik, hogy zenekarával bemutassa új, BlackAcetate című lemezét, és némi ízelítőt adjon elképesztően gazdag életművéből. John Cale, a kortárs könnyűzene egyik legnagyobb zenei intelligenciával rendelkező zeneszerzője egykor Aaron Copland és Leonard Bernstein segítségével Walesből vándorolt ki az Egyesült Államokba, hogy kortárs zenével foglalkozzon. A hatvanas években avantgárd zenei társulásokban együtt dolgozott többek között John Cage-dzsel, majd Lou Reeddel való találkozása teljesen felforgatta ígéretesen induló komolyzenei pályáját. Előbb a Primitives, majd a VU zeneszerző-hangszerelőjeként bábáskodott a hatvanas évek végén a New York-i artrock születése körül. Cale minimalizmus iránti vonzódása és multiinstrumentalitása (zongorán, csellón, brácsán, orgonán, gitáron egyaránt játszott) alapvetően meghatározta a VU – és szinte az egész kortárs rockzene – hangzásvilágát. A VU-ból Reeddel való nézeteltérései miatt lépett ki, majd előadóként és producerként futott be szólókarriert a kortárs komolyzenét, valamint a pop és rock műfaját váltogatva. Érdeklődése a nyolcvanas-kilencvenes években az elektronikus zene felé fordult, majd egy turné, egy koncertalbum és egy Warhol-emléklemez erejéig újra egymásra találtak Lou Reeddel, de a kapcsolat felmelegítésének csúfos vége lett. A tavaly kiadott, BlackAcetate című albumon majdhogynem hagyományos, gitárorientált rockzenével kínálja közönségét a rocklegenda. A lemez európai bemutatóturnéja keretében érkezik most az A38-ra.
