BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyre kevesebben, többért járnak moziba

2005. december 1. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Európai viszonylatban nem mondhatók magasnak a magyarországi multiplex mozik jegyárai – derül ki a GfK Hungária Piackutató Kft. felméréséből. Huszonöt európai országot vizsgálva Magyarországon a nyolcadik legolcsóbb a jegy: egy több vetítőtermet működtető mozi szombat esti előadását tekintve átlagosan 4,46 euró, azaz mintegy 1120 forint. A lista legalján Bosznia-Hercegovina áll – ahol majdnem két filmet lehet megnézni egy budapesti tikett árából –, az élen pedig Svájc 11,02 euróval, de Finnországban és Norvégiában sem lehet 10 euró alatt megúszni egy filmet.
A relatív olcsóság persze nem változtat azon a tényen, hogy a multiplexek a magyar átlagkeresethez képest még mindig drága szórakozást kínálnak. Ezt az is mutatja, hogy idén 20-25 százalékkal csökkent a magyarországi multiplexek látogatottsága tavalyhoz képest, ennek ellenére a jegyárak további növekedése várható – állítják a NAPI Gazdaság által megkérdezett filmes szakemberek. A tendencia egybevág az európai trendekkel, Franciaországban 12 százalékkal, Németországban 20 százalékkal csökkent a moziba járás. A többtermes filmszínházakból lassan túlkínálat lesz Európában, de nem csak ez okozza a visszaesést, fontos tényező ebben a dvd terjedése is, hiszen egy akciós lemez lassan olcsóbb lesz egy mozijegynél – véli Kis Tibor, a Nemzeti Filmiroda nyilvántartási referense. Szerinte az igazi dvd-boom idén érte el hazánkat, ami a mozijegypénztáraknál is érezteti a hatását.
A csökkenő látogatottság ellenére a multiplexek dominanciája nem változott a magyarországi mozik között. Idén eddig Budapesten a jegyárbevétel 92 százaléka a multiplexekhez került, a látogatók 87 százalékától – tudta meg lapunk Port Ferenctől, az Art Mozi Egyesület elnökétől.

Plankó Gergely
Plankó Gergely

Ez is érdekelhet