A múlt hét végén ötödször rendezte meg a földkerülő vitorlásversenyző Fa Nándor a Balatont szólóban körbevitorlázó versenyt. A végeredmény nem hozott meglepetéseket, tulajdonképpen papírforma-eredmény született. A Csopaktól Csopakig tartó regattát a korábbi háromszoros győztes Fináczy György nyerte meg több mint 30 és fél óra vitorlázás után. A korábban finn hajóosztályban Európa-bajnoki bronzérmes, kétszeres olimpiai résztvevő immár négyszeres győztes ezúttal 21 induló és 15 célba érkező hajó között szerezte meg az elsőséget, alaposan megerősítve ezzel vezető helyét az örökranglistán. A verseny komoly szellemi és fizikai erőfeszítést igényelt, az időjárás ugyanis alaposan próbára tette a versenyzőket azzal, hogy két napon keresztül gyakorlatilag nem volt szél. Az idei verseny a második leghosszabb ideig tartott, Fináczy koncentráló képességét dicséri, hogy minden bóját elsőként kerülve nyerte a versenyt. Egyes szakaszokon ugyan időnként előtte vitorlázott a tavalyi első, mostani második Litkey Farkas, a végén azonban 39 perccel a második helyre szorult. Az idén hat hajó is kiállásra kényszerült különféle okból. Kettő Keszthelyig is csak nehezen jutott el, egy pedig halászhálót fogott.
Az eddig rendezett tókerülő versenyeken összesen 37 vitorlázó próbálkozott, a legnagyobb név a tavaly meghívott francia Yannick Bestaven volt, aki egy évvel korábban megnyerte a 6,5 méteres hajókkal futott Atlanti-óceánt átkelő, Mini Transat versenyt. A Balatonon azonban alaposan elkenték a száját, a 23 befutóból a 12. helyet szerezte meg – igaz, a versenyen használt 8 méteres OD hajóban a rajt előtt néhány órával ült először. A leghosszabb távú verseny a 2001-es volt, ahol az első 34 óra 48 perc 40 másodperc alatt teljesítette a távot. A legrövidebb a 2002-es, akkor az első 13 óra 37 perc 20 másodperc alatt végzett.
