A Népművészetek Nemzetközi Szervezete harmadik alkalommal rendezi meg a népművészetek világfesztiválját. Idén augusztus 12. és 22. között Magyarország ad otthont az eseménynek, amelyen kilencven ország 2500 néptáncosa, népzenésze, koreográfusa, táncpedagógusa és kézművese mutatja be a népcsoportjára jellemző tradicionális művészetet. Az első folklórolimpiát 1996-ban Hollandia, a másodikat 2000-ben Japán rendezte, Magyarország most az Egyesült Államok előtt nyerte el ezt a jogot.
A legtöbb csoport európai országokból érkezik: az észak- és nyugat-európai kultúrákat skandináv néptáncegyüttesek, hollandiai facipős, valamint angol, osztrák, német és svájci tánccsoportok képviselik. Lesz délolasz zászlódobáló együttes, szárd tánccsoport és észak-amerikai indián társulat. Latin-Amerikából brazil és karibi táncosok és zenészek érkeznek, a fekete kontinens ősi hagyományait nyolc afrikai ország művészei mutatják be. Az ázsiai sokszínűség többek között tajvani, kínai, indiai művészek által kel életre a magyar színpadokon. Magyarországot több mint egy tucat együttes képviseli.
A nagyszabású rendezvény különlegessége abban áll, hogy az ország több mint tíz pontján – Pécsen, Budapesten, Gyulán, Gyöngyösön, Jászberényben, Ráckevén, Sátoraljaújhelyen, Sárváron, Százhalombattán, Székesfehérváron, Tökölön és a környező kistelepüléseken lesznek láthatók a vendégművészek. A rendezvénymegnyitó Pécsen, a Dóm téren lesz, a záróakkordra Budapesten kerül sor, itt az ünnepségek összekapcsolódnak az államalapítás ünnepének eseményeivel, mint például a budai várbeli Mesterségek Ünnepével.
