BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drágult a devizaváltás

2010. november 25. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elmúlt bő egy évben az euró közel tíz százalékkal, a svájci frank csaknem 30 százalékkal értékelődött fel a forinthoz képest. Az árfolyamváltozás alapvetően független az egyes bankok árazási intézkedéseitől, hiszen az árfolyam makrogazdasági, illetve pénzpiaci tendenciák eredménye. Ugyanakkor - figyelmeztet a Bankometer friss elemzése - a vételi és eladási árfolyam közötti különbség a bankok árazási döntésén múlik. A független pénzügyi összehasonlító portál szakértői utánajártak a konverziós költségek alakulásának. Az általuk vizsgált nyolc nagy banknál az elmúlt öt negyedévben az euró devizaárfolyamánál 9,57-10,65 forint átlagos árfolyamkülönbséget tapasztaltak. A valutánál (ezt alkalmazzák a hitelintézetek például a pénztári készpénzmozgásnál) a vételi és eladási árfolyam közötti szélsőértékek 15,38 és 16,88 forint között változtak. A közös európai deviza váltási költsége így összességében és átlagosan a portál szerint 12 százalékkal emelkedett.
Sokkal durvább változás következett azonban be a svájci franknál. A svájci frank MNB-devizaárfolyamának átlaga az elmúlt 15 hónapban 193 forint volt, erre a bankok 6,33-8,02 forintot tettek rá. A konverzió így a több mint egy évvel korábbi szinttel egybevetve a nyolc bank átlag-árfolyamkülönbsége alapján frankonként 1,7 forinttal került többe.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet