Szlovákia lakosságának 47 százaléka fizetéstől fizetésig él, azaz havi rendszerességgel képtelen a megtakarításra - derül ki a www.naseplaty.sk internetes hírportál nem reprezentatív felméréséből. Ez némileg meglepő eredmény, hiszen 2007 dereka és 2008 dereka között közel 10 százalékkal nőtt az országos átlagbér, megközelítve a 21 500 koronát (172 000 forint). Ennek egyik oka - Lubomír Drahovsky, a Terno piackutató intézet elemzője szerint -, hogy bár az országos átlagbér nagysága meglehetősen tisztességes, ezt a szintet a lakosság 63-64 százaléka nem éri el. A többség tehát a mindenkori átlagkereset alatti jövedelmet viszi csak haza. Drahovsky szerint a másik ok az, hogy a lakosság nagyon rugalmasan reagál a különböző termékek és szolgáltatások reklámkampányaira. Ebből adódóan szívesen megvásárolják az újdonságokat, akár eladósodás árán is. Ilyen körülmények között viszont nehéz félretenni - mondta az elemző. Marek Gábris, a CSOB pénzintézet vezető analitikusa szerint a bérek a jövőben továbbra is emelkedni fognak, bár a pénzügyi világválság miatt lehetséges, hogy a növekedési ütem a vártnál visszafogottabb lesz. Év végére az országos átlagbér elérheti a 22 ezer koronát (176 ezer forint), ám ezzel együtt jövőre Szlovákia lesz a legkisebb átlagfizetéssel rendelkező állam az eurózónában. Ezért nem meglepő, hogy a munkaviszonyban lévők közel ötöde még akkor sem kapja kézhez a legnagyobb címletű, 500-as euróbankót, amikor a havi fizetését folyósítják számára.
