Az önkéntes nyugdíjpénztári tagok száma tavaly valamivel kevesebb volt az egy évvel korábbinál – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) tegnap közzétett előzetes adataiból. A kasszáknál a 21 ezer fős csökkenés különösen annak tükrében meglepő, hogy közben a magánnyugdíjpénztárak létszáma 5,7 százalékkal, szám szerint 143 ezer fővel gyarapodott. A dinamika alapján a leglátványosabb bővülés az egészségpénztáraknál következett be. Ezeknél a kasszáknál a taglétszám több mint 27 százalékkal bővült. Az értékelésnél persze nem árt némi óvatosság, korábban ugyanis többször előfordult, hogy a felügyelet (amely a szektor szereplői által szolgáltatott információkra tud hagyatkozni) úgy módosított adatain, hogy az a trend előjelét is megváltoztatta.
Mindenesetre a most látható számok alapján talán a létszámalakulásnál is nagyobb figyelmet érdemel a pénztáraknál bekövetkezett vagyongyarapodás. Miközben ugyanis a magánpénztárak tagdíjbevétele mintegy 12 százalékkal emelkedett, a vagyon 32,4 százalékkal hízott. Az egészségpénztáraknál egyenesen egyharmados volt a vagyonnövekmény, bár ott a tagdíjaknál is magasabb (23,2 százalékos) dinamika érvényesült. Az önkéntes nyugdíjpénztárak ezen a téren is lemaradásban vannak – legalábbis a többiekhez képest. A jó pénz- és tőkepiaci környezet azonban náluk is a tagdíjbevételnél (1,6 százalékos bővülés) jobban gyarapodott vagyont (6,5 százalékos növekedés) mutat. Ez valószínűleg nem független attól, hogy a nyugdíjkasszák portfóliójukban csökkentették az állampapírok arányát. Ezen a téren különösen a magánpénztárak hajtottak végre viszonylag jelentős módosítást. A részvények portfólión belüli arányát ugyanis körülbelül két százalékponttal növelték, így ez a szektor egészében is már majdnem eléri a tíz százalékot. A befektetési jegyek aránya 10 százalék alatti szintről emelkedett 14 százalék fölé. Bármilyen meglepő, az önkéntes ágon (ahol a jogszabályok, de a kiegészítő megtakarítási forma sajátosságai is merészebb befektetési politikát indokolnának) ennél sokkal kevésbé látványos a változás. Míg ugyanis 2005-ben még a portfólió 8,1 százaléka volt részvényben, 2006 végén ez még mindig nem érte el a 9 százalékot. A befektetési jegyek részaránya 7,3 százalékról emelkedett 10,3-ra.
