A bankkártyák száma tavaly ismét gyorsuló ütemben bővült, a kibocsátott plasztikok mennyisége 7,4 millió darab volt. A magyar „kártyások” a hazai bankjegykiadókat (ATM) 105,7 millió alkalommal vették igénybe, összesen 3142,6 milliárd forintot véve fel. Az impozáns számok láttán azt gondolhatnánk, hogy a hitelintézetek kártyaszolgáltatásaikat kedvező díjakkal is ösztönözni igyekeznek. A gyakorlatban azonban éppen ennek az ellenkezője az igaz. Az elmúlt alig több mint egy évben több bank is emelte a bankkártyáihoz kapcsolódó díjat. A Budapest Bank (BB) ügyfeleinek a legegyszerűbb plasztik birtoklása évente a korábbi 1,2 ezer forint helyett 1,4 ezer forintba kerül. Az MKB Bank esetében az ezer forint hízott 1,2 ezerre. Az OTP Bank a legolcsóbb (felnőtteknek kínált) plasztikért számít fel évente 1,5 ezer helyett ma már 1,7 ezer forintot. Az Ersténél a kártyadíj a tavaly nyári 1,5 ezer forinttal szemben 1,8 ezerre emelkedett.
Egyúttal persze találunk változatlan árakat (a Raiffeisennél az elektronikus Visa díja évente továbbra is 1,5 ezer, a dombornyomotté 3,5 ezer, a Volksbanknál pedig ezer forint), sőt – főként az új számlacsomagok bevezetése révén – díjcsökkenés is tapasztalható. Például a CIBEZZ Számlacsomaghoz kapcsolódó Visa elektron főkártya éves tagsági díja az első évben nulla forint, az azt követő években pedig a standard ezer helyett mindössze 490 forint. Ez különösen azért figyelemre méltó, mert a CIB Bank a havi 1-2 ingyenes ATM-es készpénzfelvétet sem szüntette meg. Hosszabb távon azért némi díjemelésre itt is sor került: az idegen automaták használata ma már 250 forintba kerül az évekkel ezelőtti 200 forint helyett. A kedvező irányú változásokhoz tartozik még, hogy van olyan számlatípus, amelynél az Erste Bank – korábbi gyakorlatával ellentétben – két díjtalan készpénzfelvételt biztosít saját automatáiból. A Citibank ügyfelei közül a számlájukon legalább 1,5 millió forintot tartóknak jár továbbra is a havi három díjmentes készpénzfelvétel (egyébként az ATM-használat 250 forintba kerül).
A HVB Bank sem változtatott a legolcsóbb plasztik éves díján (az továbbra is ezer forint), de a pénzfelvétel az évek során alaposan megdrágult. Például a saját ATM-eknél egy-egy tranzakció költsége majdnem megkétszereződött (40 helyett 75 forintba kerül). Hasonló utat járt be az MKB: a saját berendezés díja 50-ről 75 forintra nőtt. Az Inter-Európa Bank (IEB) ezzel szemben éppen a saját gépei díját nem emelte már évek óta, az egyéb ATM-ek költsége viszont ez idő alatt tranzakciónként 250 forintról 300-ra nőtt. Az igazság kedvéért talán érdemes megjegyezni, hogy az idegen bankjegykiadók (egyébként igencsak borsos) 500 forintos díját nem emelte tovább a legnagyobb lakossági bank. Ez nem vonatkozik azonban az OTP saját ATM-jeire, hiszen ezeknél tízezer forinthoz az egykor alkalmazott 42 helyett ma már 80 forintért lehet hozzájutni. Amennyiben hosszabb időszakot vizsgálunk, azt találjuk, hogy a BB esetében az idegen bankjegykiadók igénybevételekor a minimum 200 forintról 270 forintra drágult a kártyás pénzfelvétel.
