BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már feljövőben a chip

A kártyaelfogadás a vártnál sokkal lassabban terjed, amit az is indokolhat, hogy a kereskedőknél elhelyezett terminálok sem kellő gyorsasággal szaporodnak. Ezen a területen azonban, akár a chipkártyák elfogadása terén, még az idén jelentős változásokra lehet számítani.

2006. október 2. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Miközben a Magyarországon kibocsátott bankkártyák száma az elmúlt évben jelentősen nőtt, a két legnagyobb hazai kártyamárka, a MasterCard és a Visa elfogadói hálózata még egy számjegyű bővülést sem tudott felmutatni. A kereskedői elfogadóhelyeken működő terminálok (pos) száma tavaly még nem érte el a harmincezret, ezeknek pedig – szakértők szerint – tavaly év végén alig ötöde volt alkalmas a korszerű chipplasztikok olvasására. Az egymillió főre jutó kereskedői pos-terminálok számában (NAPI Gazdaság, 2006. szeptember 9., 4. oldal) jelentős a magyarországi lemaradás. Most azonban mintha néhány bank kiemeltebben kezdene foglalkozni ezzel a területtel, bár a többség még mindig érdektelenül kezeli a pos-kérdést.
Az Erste Bank – tudta meg a NAPI Gazdaság – új értékesítési csatornák bevonásával és új piacok felkutatásával kívánja elérni azt, hogy az év végéig minimálisan megduplázza jelenlegi piaci részesedését ebben az üzletágban. A K&H Bank augusztus végén már több mint 12 ezer pos-terminállal rendelkezett. A banknál egyértelműen arra számítanak, hogy a következő néhány évben tovább bővül a bankkártya-elfogadó kereskedelmi egységek száma. A legnagyobb magyar bank kereskedőkhöz kihelyezett termináljainak száma idén év közepén több mint 27 ezer volt, ami azt jelenti, hogy az OTP közel 4,5 ezerrel több pos-terminállal rendelkezett, mint egy évvel korábban. A Budapest Bank 2005 decemberében indította újra pos-terminálos bankkártya-elfogadói hálózatát. Jelenleg közel 400 üzletben lehet ilyen berendezés használatával fizetni. A pos – mondták el lapunk kérdésére a pénzintézetnél – tipikusan kapcsolódó szolgáltatás, ami jellemzően más banki termékekkel együtt értékesíthető jövedelmezően. Hozzátették azonban: azt biztosan ki lehet jelenteni, hogy az elfogadói üzletág új lehetőségeket teremt a bank számára. A takarékszövetkezeti integráció – tudtuk meg Kovács Máriától, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. (Takarékbank) osztályvezetőjétől – jelenleg 400 kereskedői pos-terminállal rendelkezik. Az ATM-hálózat az utóbbi években dinamikusan bővült, ez azonban nem igazán mondható el a kereskedői terminálokról. Miközben a saját ügyfelek készpénzkiszolgálása ATM-en keresztül alapvető követelmény, a pos-elfogadás Kovács Mária szerint nem stratégiai, csak kiegészítő tevékenység a takarékszövetkezeteknél pénzforgalmi számlával rendelkező ügyfelek részére. A Raiffeisen Bank nem- csak hogy saját tulajdonú ATM-mel nem rendelkezik, pos-t sem birtokol – tudtuk meg Braun Csabától, a pénzintézet elektronikus csatornákkal foglalkozó főosztályának vezetőjétől.
Az OTP Bank rendszerei – tájékoztattak a pénzintézetnél – már 2005-ben készen álltak a chipfunkciók ellátására. A forgalomban lévő plasztikoknak több mint 35 százaléka tartalmaz chipet, és – egy-két speciális típust leszámítva, ahol az OTP Bank nem is szándékozik chipesíteni – folyamatosan csak EMV-kártyákat ad ki a bank újként és csereként is. 2005 óta az új helyszíneken chip és mágnescsík olvasására egyaránt alkalmas ATM-eket és pos-okat telepít az OTP Bank. Várhatóan 2007 januárjától indul programszerűen a kereskedőknél a chipolvasásra is alkalmas berendezések üzembe helyezése. A K&H a csak mágnescsíkot elfogadni képes pos-okat az év végéig tervezi lecserélni chipkártya elfogadására is alkalmas terminálokra. A BB bankkártyás fizetést biztosító eszközei is még az idén képesek lesznek chipkártya elfogadására. A CIB Bank tervei között is szerepel a chipkártya elfogadása és kibocsátása is. A chipkártya-elfogadás fejlesztése folyamatban van az integrált takarékszövetkezeteknél, ATM-ek esetében a fejlesztéseket, gépcseréket már az idén megkezdik.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet