Takarékpénztári szövetséget hoz létre az osztrák Erste Bank egyik fő tulajdonosa, a Die Erste Österreichische Spar-Casse Privatstiftung – jelentették be. Ausztriában 1889 óta ez lesz az első újonnan alapított takarékszövetkezet. A dolog különlegességét némiképp csökkenti, hogy az új intézmény (a szövetkezeti elvekkel nem igazán összhangban) 100 százalékban alapítója tulajdonában lesz. A pénzintézet részvénytőkéje egyébként 5,8 millió euróra rúg.
Az alapítás célja az osztrák Erste-pénztár szerint az, hogy sok embernek esélyt adjanak az újrakezdésre. Ausztriában ugyanis egyre többen kerülnek kétségbeejtő társadalmi vagy pénzügyi helyzetbe, ami sok esetben azzal jár, hogy a bankok megszüntetik velük a kapcsolatot. Ausztriában jelenleg közel tizenkétezer ember nem rendelkezik bankszámlával. A bankszámla és a vele járó szolgáltatások – például az átutalások – azonban elengedhetetlenül szükségesek a mindennapi élethez, hiszen a lakbér és a közüzemi számlák kifizetése többnyire bankon keresztül történik. Emellett az újbóli munkába állásnak is a legtöbb munkahelyen feltétele a bankszámla megléte, ahová a munkáltató átutalja a dolgozó bérét. A takarékbank eleinte egyetlen terméket kínál majd, a határozott időre szóló, kamatot is fizető folyószámlát, amelyhez bankkártya is igényelhető. A számlához nem jár folyószámlahitel és csak három évig működik. A három évre szóló korlátozás oka, hogy a tapasztalatok szerint az emberek három év alatt képesek fordítani az életükön, különösen akkor, ha ehhez külső segítséget is kapnak. Ezért a takarékbank nem egy állandó megoldást kínál, hanem alapot egy későbbi, hagyományos folyószámla megnyitásához.
A tervezett bankszámla önmagában nem jelent megoldást a nehéz helyzetbe került emberek számára, inkább olyan lehetőség, amely a jótékonysági intézmények (például Caritas) által nyújtott tanácsadási és támogatási szolgáltatások részét képezi. A bankszámla kidolgozása ezekkel a szervezetekkel együttműködésben történt.
