A postahivatalok egy részében ma már a pénzügyi termékek szinte teljes palettája elérhető, a jövőben pedig elektronizálhatják a közüzemi csekkek feladását.
– A befizetők, a lakossági ügyfelek számára szeretnénk „csekkfeladó” automatákat telepíteni, részben a komfortérzet növelése érdekében, részben azért, hogy a munkatársaink a felszabaduló időben többet tudjanak foglalkozni az új banki, biztosítási szolgáltatások értékesítésével, az ügyfeleknek történő tanácsadással – mondta el Szarka Imre, a Magyar Posta pénzügyi szolgáltatások üzletágának vezetője. A postánál már kialakították az elektronikus kommunikáció lehetőségét a banki partnerekkel és a számlatulajdonosokkal. Az ilyen úton átvett tranzakciókat emberi kéz érintése, adatbeviteli tevékenység nélkül is fel lehet dolgozni.
A szolgáltatás minőségét ugyanis Szarka szerint a technológiai adottságaikhoz viszonyítva már a végsőkig feszítették. Ha valaki este lead egy készpénz-átutalási megbízást, az összeg és a tranzakciós információ 36 óra múlva, reggel hat órakor a számlavezető banknál van. Úgy, hogy a szolgáltatás offline módon, papíralapon működik. A bankoknak – emlékeztetett az üzletágvezető – egy napjuk van a teljesen automatizált elektronikus tranzakciók végrehajtására. A szolgáltatás lényegéből fakad, hogy nincs fedezetlen tranzakció, továbbá, mivel a bizonylatokat döntő részben nem a befizető ügyfél, hanem a számlakibocsátó cég tölti ki, minimális a tévedés lehetősége.
Az ilyen téren végrehajtott fejlesztéseket nyilvánvalóan megalapozhatja, hogy a postahivatalok szinte berobbantak a pénzügyi termékek piacára. Ennek leglátványosabb területe jelenleg a biztosítás. A postabiztosítók ugyanis az iparági átlagnál jóval gyorsabban fejlődnek. Az egyszeri díjas életbiztosítások esetében már sikerült dobogós helyet kiharcolniuk, de jól indult a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás postai értékesítése is. Ezen a piacon az idén a hatodik hely környékére szeretnének kerülni, elérve a hatszázalékos részesedést.
– Gyakorlatilag egy-másfél éve kezdtük el a banki szolgáltatások értékesítését, és már mintegy 80 ezer számlatulajdonos ügyfelünk van – hangsúlyozta Szarka, aki az Erste Bankkal való együttműködésüket teljesen eredetinek minősíti. Ez ugyanis nem a hagyományos megbízó–ügynök kapcsolat, a Posta nem tranzakciós jutalékot kap, osztozik a bankkal az ügyfeleken realizált valamennyi bevételen. A bankkal közösen fejlesztik a termékeket, az értékesítési módszereket. Ez Szarka szerint számukra igen előnyös, mivel a tranzakciós költségek fedezetén túl az eddig nem elérhető, tipikusan banki bevételekhez is hozzájutnak.
Terjék István, az Erste Bank postai értékesítési igazgatóságának vezetője elmondta: a 320 legnagyobb postahelyen közvetlen online kapcsolatot építettek ki az Erste Bank számlavezető rendszeréhez, ennek köszönhetően ezeken a postákon ugyanolyan teljes körű szolgáltatást vehet igénybe az ügyfél, mint bármelyik Erste-bankfiókban. Szerinte a postai csatorna elsősorban azoknak az ügyfeleknek vonzó, akiknek a gyors, egyszerű kiszolgálás, az elérhetőség – a postahelyek nagy számán túl a hosszú nyitva tartás is vonzó – és nem utolsósorban a jó személyes kapcsolat, a posta, mint szolgáltató hitelessége fontos. Ez az ügyfélkör elsősorban személyesen veszi igénybe a szolgáltatásokat, ennek ellenére több mint ezer postai ügyfél használja aktívan az NetBankot. Telebanki szolgáltatással viszont szinte mindegyik postai ügyfél rendelkezik.
A múlt héten zárult a Posta Megújuló és a Posta Gyarapodó betéti akció. A hathetes kampány alatt – tudtuk meg – több mint kétmilliárd forintot helyeztek el az ügyfelek ezekbe a betétekbe. A terveikkel kapcsolatban Terjék annyit közölt lapunkkal, hogy míg 2005 a hálózatfejlesztés éve volt, 2006-ban már az értékesítésre helyeződik a hangsúly, szeretnék tovább erősíteni pozícióikat a postai betétgyűjtés területén, de a hitelezésben is jelentős növekedési lehetőségeket látnak.
