BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Büszkélkedő nyugdíjpénztárak

2005. március 7. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A nyugdíjpénztáraknak az előírások szerint június 30-áig kell közzétenniük elért hozamaikat. A tapasztalat szerint a kasszák ennek a kötelezettségnek igen csak vonakodva, többször jókora késéssel (vagy egyáltalán nem) tettek eleget. Az idén azonban ez a helyzet alapvetően megváltozott. Több kassza is sajtótájékoztatón vagy közleményben tudatta előző évi – talán nem meglepő módon kiemelkedő – hozamait. A 2004-es kedvező befektetési környezet másokat is a szokottnál nagyobb nyíltságra inspirált. A jó teljesítmények marketingértékére egyébként rá is szorulhat a szektor, hiszen a 2003-as siralmas kép meglehetősen elkedvetlenítette az ügyfélként meglévő és a belépést fontolgató előtakarékoskodókat egyaránt.
Az ING Magánnyugdíjpénztár még arra is vállalkozott, hogy valamilyen szektorszintű átlagot számoljon. Kalkulációjuk szerint a magánnyugdíj-pénztári befektetések terén 2004-ben az ING Magánnyugdíjpénztár érhette el a legnagyobb hozamot az ötvenezer fő feletti létszámmal rendelkező pénztárak közül. A kasszánál ugyanis úgy becslik, hogy ebben a körben az átlaghozam 15,6 százalék lett, szemben az ING által elért 19 százalékkal (6,8 százalékos infláció mellett)
Az MKB Nyugdíjpénztár tájékoztatása szerint 2004-ben az egyéni számlák nettó hozamrátája önkéntes ágon 15,92 százalék, magánágon pedig 15,9 százalék volt. Az OTP Magánnyugdíjpénztár 2004-ben bruttó 17,5 százalékos hozamot ért el. Az Életút Első Országos Nyugdíjpénztárnál az éves pénztári hozam mindkét ágazatban meghaladta a 17,4 százalékot. Az önkéntes pénztárban kialakított választható portfóliók közül a magasabb részvényarányú portfóliók teljesítettek jobban, az aktív portfólió 20, a spekulatív portfólió 22 százalék feletti hozamot ért el.
Az adataikat nyilvánosságra hozók sorát egyébként az Évgyűrűk Nyugdíjpénztár nyitotta meg. A társaság elnöke kifejtette: a talán megismételhetetlenül jó hozamokat felvonultató 2004-es évnek köszönhetően a szektor tagjai vélhetően nettó reálhozamot képesek felmutatni az 1998–2004-es időszakban. (Az előző évi feszengés, amikor az ügyfeleket azzal kellett szembesíteni, hogy a kasszáknál tartott pénzük veszített vásárlóerejéből, így teljesen érthető.) Az Évgyűrűk tavaly 16,36 százalékos bruttó és 15,74 százalékos nettó hozamot ért el, a pénztár működése első hét évében (az átlagos éves vagyonnal súlyozva) 2,77 százalékos reálhozamot produkált. Az Aegon Magyarország Pénztárszolgáltató – amely adatairól nemrégiben számol be – magánpénztári ágának vagyona 17,44 százalékkal növekedett, a nettó hozam 15,88, a reálhozam mintegy 12 százalék volt, az Aegon esetében így az alapítás óta a megtakarítások reálhozama 3 százalék lett. Az ING esetében 1999-től 2004-ig – tehát a tavalyi kiugró teljesítménnyel együtt – a reálhozam mintegy 2 százalékot tett ki.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet