BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyorsan eltűntek a betétakciók

A jegybank első lépésére a legtöbb akciózó bank visszavonulót fújt. Döntésükben bizonyára közrejátszott, hogy pénztáraik megteltek a lakosság által rájuk bízott bankókkal. Érdekesség ugyanakkor, hogy a jegybanki kamatcsökkentést követően több bankban is drágultak a hitelek.

2004. április 5. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Eltűntek a banki betétakciók. A változás különösen annak fényében érdekes, hogy a banki vezetők az elmúlt hetekben kivétel nélkül arról beszéltek: hosszabb távra érdemes berendezkedni a magas kamatszintre. Ehhez képest elég volt a jelzésértékű, 25 bázispontos jegybanki kamatcsökkentés, az eddigi fő akciózók máris visszavonulót fújtak.
Drasztikusan ledöntötte a kamatokat a Raiffeisen Bank. A korábbi kamatkínálatban a 12,1 százalékos 3 hónapos betétszintjével abszolút piacvezető pénzintézet egy és három hónapra 270, hat hónapra 325 bázisponttal dobta vissza a kamatszintet, a legjobb ajánlata ekképp 9,4 százalék lett, amit az 5 millió forint feletti 3 hónapos betétekre fizet. Az éves lekötést választók esetében „csak” két százalékponttal ment vissza a Raiffeisen-ajánlat, e sorokon 7,65–8,2 százalékos éves kamat érhető el.
A Raiffeisenhez hasonlóan az ING kasszái is megtelhettek lakossági betéttel: a korábban szintén igen vonzó kamatszinteket kínáló pénzintézet ugyanakkor jóval visszafogottabban nyúlt a kamatokhoz: a különböző futamidőkben csak 70–130 bázisponttal csökkent az ajánlati szint. Meglepetés ugyanakkor, hogy a legjelentősebb mértékben, 1,1–1,3 százalékponttal épp a leghosszabb, 12 hónapos betétajánlat szorult vissza 8,9–9,1 százalékos szintig. Az ING-nél ugyanakkor 3 hónapos lekötésig még kétszámjegyű betétkamaton tudunk pénzt elhelyezni.
Egységesen vette vissza Stabil Plusz betétjének kamatait a Merkantil Bank is, ám az autófinanszírozó eddig sem volt a legkedvezőbb ajánlatok felvonultatója. A mostani, 100–200 bázispontos csökkenés után is vélhetően még kevesebben gondolják majd úgy, hogy a bankra kellene bízniuk a pénzüket.
Az akciós kamatok (részleges) megszüntetéséről döntött a HVB Bank is: a pénzintézet kivonult a két hónapos betétek piacáról, ahol korábban 10,5–12 százalékos akciós kamatszintet hirdetett. Öröm az ürömben, hogy a hét eleji kondíciós lista szerint a három hónapos betételhelyezési akció tovább folyik: ötmillió forint felett továbbra is 12 százalékos éves hozamra számíthatunk.
Az IEB esetében a hat hónapos betétlekötési akció ketyegett le: a korábbi 11,25 százalékos kamat helyett a három hónaposnak megfelelő 10 százalékos éves kamatot kínál a bank a továbbiakban. Ugyancsak egy ponton módosított a KDB Bank is: a korábbi 10,75 százalék helyett már csak 10,25 százalékos kamaton fialtathatjuk a 100 ezer forintnál komolyabb betéteinket. Az 5 millió forint feletti betételhelyezőket nem érinti a változás, nekik továbbra is 11 százalékon ketyeghet az elhelyezett pénzük, sőt az, aki 5 milliót akar a bankra bízni – ha nem a lekötött, hanem a Super betétet választja – továbbra is elérheti a 10,75 százalékos kamatot. A 12 hónapos betétekre ugyanakkor a korábbi ajánlatnál 40 bázisponttal alacsonyabb, 9,5 százalékos kamatot kínál a bank, míg 10 millió felett a korábbi 10,15 százalék helyett már csak 9,65 százalékra számíthatunk.
Az ilyen ínséges helyzetben jól jönnek a kedvezőbb ajánlatok. Igaz, ez az egyetlen elszánt bank, a K&H esetében bizonyos területeken visszakozással is jár: a pénzintézet 90 napos futamidejű Kamatcsúcs betétjének kiemelt kamatai 140 bázisponttal csúsztak vissza, s így már csak 7,75–10,25 százalékos éves kamatszinten férhetünk hozzájuk, ám a többi lekötési időben jelentősen megemelkedtek a kamatajánlatok. Hat és 12 hónapra például a korábbi kondícióknál 210 bázisponttal magasabb szinten köthetjük le pénzünket, míg az egy hónapos megtakarításokra a korábbi 7,75–8,15 százalék helyett már igen versenyképes 10,85–11,25 százalékos kamatot hoz számunkra a 3,1 százalékpontos kamatugrás.
Kedvezett ügyfeleinek a Postabank is: jubileumi betétszelvényével 12 hónapos lekötés esetén a korábbi 10,5 százalék helyett 11 százalékos kamat érhető el. A pénzintézet régóta először a betétszámlakönyv-tulajdonosoknak is kedvezni akar: míg korábban az itt őrzött pénzekre egységesen 0,25 százalékos éves kamatot számoltak el, addig most akár 9,01 százalékos kamatot is elérhetnek a betétesek a napi egyenlegük alapján. Igaz, ehhez az kell, hogy legalább 10 millió forintot őrizzen a tulajdonos ebben a meglehetősen elmaradott betéti konstrukcióban. A korábbi 0,25 százalék felett ugyanakkor már 250 ezer forintot meghaladó betétösszeg esetén is többet fizet a Postabank.
Kicsit furcsa, de igaz: a jegybanki kamatcsökkenés a hiteloldalon több pénzintézetnél nemhogy kamatcsökkenést, de emelést hozott az elmúlt napokban. A legjelentősebben a Konzumbank lépett: folyószámlahiteleit a korábbi 21 százalék helyett 24 százalékos szinten kínálja. A korábbiaknál 1 százalékponttal magasabb, 25,95 százalékon hozzáférhető a személyi hitel is a Raiffeisen Bankban.
Nem a kamat, hanem vélhetően a hitelhez tartozó díjak emelkedésének köszönhető, hogy a ÁÉB által továbbra is 20 százalékos kamatszinten kínált személyi kölcsön esetében a teljes hiteldíjmutató (THM) a korábbi 22,27–29,03 százalékos sávból a 23,01–43,21 sávba emelkedett az elmúlt hónap során. Van példa ellenkező mozgásra is. A HVB 21,99–24,99 százalékos kamatszinten kínált személyi kölcsöne például a korábbi 28,25–37,18 százalék helyett 27,69–32,31 százalékos THM-mel fut.

Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet