A bankok kezdik elhinni, hogy a jelenlegi kamatszintek hosszú életűek lesznek. Erre utal, hogy a február elején érvényes kamatszintekkel összevetve az e hét elején aktuális ajánlatok között a legfeltűnőbb kedvező változások a hosszabb távú megtakarításban gondolkodók számára adódnak.
Az Inter-Európa Bank például csak egyetlen soron, a 6 hónapos betétek esetében változtatott ajánlatán: az 500 ezer forinttól is elérhető 11,25 százalékos éves kamaton – amely a korábbi 9,00 százalékos ajánlatot váltotta – csak a szintén nagyot, 125 bázispontot emelő Raiffeisen tudott 25 bázisponttal túllicitálni, de az is csak az 5 millió forintot meghaladó betétek esetében. Egy százalékponttal emelt, s így 5 millió forint fölött már 10 százalékot kínál a CIB is, míg az ING 30–50 bázispontos emelés után 10,6 százalékot is elérhetővé tesz a befektetőinek – igaz, csak 10 millió forint fölött. A Postabank – amely a kisebb összegű megtakarítások esetében eddig vezette a hat hónapos lekötések sorát – 80 bázisponttal 10,8 százalékra tornászta fel Megújuló Betétjének kamatát, ám ezzel is csak a dobogó harmadik fokára került a megélénkülő versenyben.
Az IC Bank 5 millió forintnál nagyobb megtakarításra kínált 9,6 százalékos ajánlata ugyan közel rekordszintű, 260 bázispontos emelést jelent, ám még mindig nem tud igazán versenyre kelni a többi bank két számjegyű ajánlatával. A hat és a 12 hónapos betétajánlatokat szépen emelte az Erste is – sőt 265 bázispontos emelésével övé ebben a hónapban a legnagyobbat lépő bank díja is – ám a kínált kamatszintek a közelében sincsenek még csak a középmezőnynek sem.
Az éves lekötések esetében egyébként is óvatosabbnak tűnnek a pénzintézetek. Az ING 0,5-1 százalékos kamatlépésével már 10,4 százalékos kamatot is bezsebelhet a 10 milliót egy évig a bankban tartó betétes. A csúcs itt a Postabanké: a Megújuló Betét 12 hónapos lekötésre 10,5 százalékot fial, ha most térünk be a bankba.
Érdemes egy szóra megállni és felfigyelni arra, hogy mind több pénzintézet igyekszik egyre szofisztikáltabb kamattáblát kínálni ügyfeleinek. Megtakarítási sávok létrehozásáról döntött az IC Bank és a Postabank, s megnyitotta a 10 milliós sávot az MKB és a Konzumbank is, aminek következtében a nagy összegű betétet elhelyezők a korábbi legjobb ajánlatnál 25 bázisponttal magasabb kamatra számíthatnak. Ha már e két banknál járunk: szemmel láthatóan elkezdődött a banki kamatszintek összegyúrása – ez az Erste és a Postabank esetében még nyomaiban sem érzékelhető. Az MKB-Konzumbank frigy kapcsán az „összevezetés” az MKB ügyfeleinek jelent több jót: a mostani változásokban ugyanis az eddig is viszonylag magas kamatszintet kínáló Konzumbank kamatai voltak az irányadók. Érdekes megfigyelni ugyanakkor, hogy az üzletpolitika a Konzumbank felé tereli a kis összegű betéteket: míg 1 millió forint fölött a két bank ajánlatai megegyeznek, addig a kisebb betéttel jelentkezők számára a Konzumbank 75–125 bázisponttal magasabb éves kamatot kínál.
Az előzetes várakozásokkal ellentétben nem szűntek meg a rövid megtakarításokat vonzó akciók sem, ám az átrendeződés itt is megfigyelhető a hosszabb lejáratok irányába. A három hónapos megtakarítások között hét bank is emelt ajánlatain, közülük a CIB lépett a legnagyobbat: 5 millió forintot elhelyezve a bankban a korábbi 9 százalék helyett 11,5 százalékos éves kamat arányos része ütheti markunkat a futamidő végén. Ez a kamatszint ugyanakkor továbbra sem számít top-ajánlatnak, hiszen ezt a címet biztosan őrzi a Raiffeisen Bank 12,1 százalékos ajánlata, bár komoly vetélytársként itt van a HVB 12,0 százaléka is.
A három hónapos betéteknél csak az OTP vett vissza a kamatokból: a korábbinál negyed százalékponttal alacsonyabb a banki ajánlat. A bank betéteseinek ugyanakkor nyilvánvalóan az is fáj, hogy a 2 hónapos lekötéseknél a korábbi 11,5 százalékos csúcskamat 1 százalékponttal szállt alá. Az OTP mentségére legyen mondva, nem ez volt a legkomolyabb kamatcsökkentés a 60 napos lekötéseknél. Továbbra is akciósként hirdeti az immár sávossá alakított 2 hónapos betétjét a CIB, ám a korábbi, betétösszegtől függetlenül kínált 12 százalék helyett már az 5 millió forint fölötti betétet elhelyezőknek is meg kell elégedniük 11 százalékos kamatszinttel. Az 5 millió forint fölötti megtakarításokért folyó versenybe benevez a Postabank is – a 11,75 százalékos ajánlata az itt is 12 százalékot kínáló HVB mögé zárkózik fel. Csak a két hónapos betéteknél módosított egy hangyányit a Budapest Bank, ám az, hogy 1 és 5 millió forint között a korábbi 10,8 helyett 11 százalékos az éves kamat, elég volt arra, hogy az ilyen téren eddig nem sok vizet zavaró bank dobogóra kerüljön ezen a soron az ING-gel holtversenyben.
Az egy hónapos betéteknél ugyanakkor a minden soron finoman – a továbbra is a kamatélbolyba tartozó ING és a korábbiaknál 150 bázisponttal többet, akár 10,5 százalékot kínáló CIB kivételével – mindenki lefelé módosított. A legfájóbb talán az IC Bank húzása: az 5 milliós megtakarításra kínált 8,7 százalékos éves kamat 280 bázisponttal múlja alul a február elején hasonló befektetésnél elérhető kamatszintet. Csökkent az Erste ajánlata is – itt kifutott az akció, miként nem versenyez már 12 százalék feletti kamatot kínálva a 30 napos betétekért a Postabank sem: a pénzintézetnél elérhető legmagasabb éves kamat 11,20 százalék az egy hónapos betétekre, ám a módosulások után továbbra is a legkedvezőbb kamatnak számít.
