BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

„A piaci verseny kiélezettsége nem indokolhatja a szabályok megszegését”

2004. február 26. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

ä Nagy László Nándor
- Milyen hírei voltak Magyarországról, a magyar bankrendszerről, amikor elfogadta bankja felkérését, hogy ide jöjjön válságmenedzsernek?
- Nagyon kevés információval rendelkeztem az országról, ám miután a megelőző hét évben a KBC alkalmazottjaként dolgoztam, a K&H-ról viszonylag teljes képet alkothattam. Kelet-Közép-Európa anyabankunk stratégiájának fókuszában van, ezért a bank minden vezetője folyamatos tájékoztatást kap a csoport tagjai által itt elért eredményekről. Ma már látom, hogy a magyar bankszektor dinamikus és gyorsan növekvő terület. Viszonylag sok pénzintézet harcol az ügyfelekért, emiatt igen kiélezett, agresszív a verseny. A bankrendszer fejlettségét mutatja, hogy számos területen előrébb tart, mint a világ azon része, ahol eddig dolgoztam. A csekk például teljesen hiányzik a fizetési forgalomból, a kártyahasználat és a hozzá tartozó szervizszolgáltatások - mint például az sms-küldés - pedig nagyon magas szinten állnak. Véleményem szerint a pénzügyi szabályozás és a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) munkája is professzionális.
- Ennyi jó szó után azért jó volna hallani némi kritikát is….
- Persze vannak még fejlődési lehetőségek. A polgárok jelentős részének például még nincs bankkapcsolata és szerintem az elektronikus banki szolgáltatások, az internetbankolás lehetőségeivel is kevesen élnek még. A vállalati üzletágon belül pedig számomra az a legfurcsább, hogy a cégek döntő többsége csak rövid távú, éven belüli hitelek iránt érdeklődik. A feladat tehát az, hogy számukra felvillantsuk a hosszabb távú, beruházási jellegű finanszírozás előnyeit. Fontos lenne, hogy a vállalkozások mindennapi életükben jobban támaszkodjanak a bankok tőkeerejére.
- Említette, hogy túl sok bank versenyez. Véleménye szerint felgyorsulhat a konszolidációs folyamat az elkövetkező időben?
- Szerintem a konszolidációs folyamat közepén vagyunk. Az ügyfelek egyre komolyabb igényeinek csak magas színvonalú szolgáltatással tudnak megfelelni a bankok, ezek kiépítése viszont nem olcsó. A K&H Bank erős, teljes szolgáltatási palettát kínáló bank, amelynek célja, hogy határozott, szerves növekedést produkálva lépjen előre. Organikus növekedésre vagyunk berendezkedve, akvizíciót jelenleg nem tervezünk - természetesen ha lehetőség adódik erre, megfontoljuk, hogy éljünk-e vele.
- Milyen érzésekkel érkezett a K&H-hoz?
- Nagyon örültem, hogy a felkérés pont a K&H Bank vezetéséről szólt, mivel ezt a bankot a KBC a csoport egyik legerősebb tagjának tekinti, amely kiemelkedő eredményeivel szolgált rá erre a minősítésre. A K&H Bank teljesítménye mind a nyereségesség, mind a tőkearányos megtérülés tekintetében erőteljesen növekedett, épp ezért komoly kihívás egy ilyen felkérés, különösen akkor, amikor az Equities körüli problémák komoly válságot idéztek elő. Ugyanakkor el kell mondanom, hogy itt egy nagyon professzionális csapattal találkoztam, amelynek elhivatott munkája révén, úgy gondolom, hamarosan túlléphetünk ezen a krízishelyzeten.
Folytatás a II. oldalon ä
ä Folytatás az I. oldalról ä fotó: hornyák dániel
- Érdekelne: megbízása csupán a válságkezelésre szólt, avagy eredetileg is úgy volt, hogy a bank stratégiai tervezése is az ön feladata lesz?
- Megbízott vezérigazgatói kinevezésem múlt év augusztus 4-én válságkezelésre szólt. Ezt követően viszont már részt vettem egy hosszú távú stratégiai terv kidolgozásában, amelyet az igazgatóság november 3-án elfogadott. December 3-án pedig megkaptam a felkérést a vezérigazgatói teendők további ellátására. Most már csak részben tekintem magam válságkezelőnek - az Equities-ügy rendezéséig ez a titulus kijár -, ám ezen felül részt kívánok venni a bank hosszú távú terveinek megvalósításában is. A vezérigazgatói megbízásom addig tart, amíg élvezem a tulajdonosok bizalmát.
- Maradjunk a válságkezelő funkciónál. Hogyan éli meg, hogy napról napra új problémák adódnak?
- Rá kellett jönnünk, hogy ez az ügy nagyon szerteágazó, amelyben sajnálatos módon számos munkatárs volt érintett. Éveken keresztül zajló, rengeteg ügyletről volt szó, amelyek nagy részéről mára kiderült, hogy csalás. Az én feladatom, hogy a törvényi kereteken belül vezessem a vizsgálatot. Épp ezen szabályok miatt csak úgy törekedhetünk a megegyezésre, hogy a mindenkori jogszabályokat minden esetben maximálisan tiszteletben tartjuk, és újabb szabályokat nem hágunk át. Minden egyes ügyféllel kapcsolatban kvázi szakértői vizsgálat történt, a vizsgálatokat a felügyelettel végig egyeztetve végeztük. Amennyiben kiderült, hogy valamely tranzakcióval kapcsolatban a banknak a pénzmosás elleni vagy más törvény értelmében jelentési kötelezettsége van, azt megtettük, ezeket most az illetékes szervek vizsgálják. A folyamat kezdő szakasza véget ért, reméljük, az ügyfelek jó részével hamarosan megegyezhetünk. A kárösszeg kifizetésére a forrás biztosított, hiszen - mint ismert - a bank tulajdonosai tavaly augusztusban kötelezettséget vállaltak arra, hogy minden jogos ügyfélkövetelést kielégítenek. Részben e cél érdekében a K&H Bank tavaly decemberben 22,7 milliárd forintos tőkejuttatásban részesült.
Ugyanakkor voltak olyan ügyfélkövetelések, amelyeket el kellett utasítanunk - itt emlékeztetni szeretnék arra, hogy vizsgálatunk számos olyan esetet feltárt, amikor a banknak bejelentési kötelezettsége lett volna. Ezekkel az ügyekkel kapcsolatban több esetben intézkednünk kellett, hogy a csalárd úton a bankból elutalt pénzeket a hatóságok más pénzintézeteknél zárolják.
- Az elmúlt napokban felfüggesztették lízingcégük vezetőjét, és mivel az ügyben hivatalos indoklás nem született, sokan rögtön az Equities-botrányra gondoltak…
- Előfordul, hogy bizonyos személyekkel szemben vádak fogalmazódnak meg. Ilyen esetekben a felettes vezetésnek az a feladata, hogy kivizsgálja a problémákat. Ez idő alatt természetes az érintett vezető felfüggesztése, ez azonban nem jelenti azt, hogy egyértelműen bűnösnek tekinthető. Más kérdés, hogy ha a vizsgálat eredménye igazolja a feltevéseket, az érintettek munkaszerződésében szereplő szankciókat alkalmazzuk, illetve további jogi számonkérésre is sor kerülhet. Persze kellemetlen, hogy ezt az ügyet most sokan összemossák az Equities-üggyel, de elhatározásunk komoly abban a tekintetben, hogy nem vagyunk hajlandóak semmit sem elhallgatni a jobb publicitás érdekében.
- Nem gondolják, hogy a torz piaci verseny miatti kényszer okozta a lízingcég problémáit?
- Meglátásom szerint a piaci verseny kiélezettsége nem indokolhatja a szabályok megszegését. Bármilyen jelzések is érkeznek arról, hogy mik történnek ebben a szektorban, a mi célunk, hogy döntési folyamataink átláthatóak legyenek, az ügyfelekkel kapcsolataink a jogszabályoknak megfelelően alakuljanak. Ha ez azzal jár, hogy bizonyos üzleteket elvesztünk, hajlandóak vagyunk elfogadni ezt a veszteséget. Meg vagyok győződve arról, hogy Magyarországon az ügyfelek zöme tisztességesen akar üzletelni a bankkal, így ez az előbb említett veszteség bizonyosan nem lehet hosszú távú. Számomra kézenfekvőnek tűnik, hogy mi, mint meghatározó intézmény, indítsunk el egy ilyen jellegű változást a szektorban. Tudom, több lízingpiaci vetélytárs készül arra, hogy most elhódítson tőlünk üzleteket, de ez csak elszántabbá tesz bennünket abban, hogy megőrizzük vagy még növeljük is piaci pozícióinkat. Ennek érdekében még több erőforrást biztosítottunk a lízingcégnek.
Ezen gondok megoldása nem csak az én feladatom, hiszen egy nagyon erős, professzionális csapattal dolgozhatok itt a bankban, amelynek tagjai lojálisak maradtak a K&H-bankcsoporttal szemben. Őket egészítik ki a tulajdonosok szakértői, akiknek egy része jelenleg is itt dolgozik Budapesten.
- Mikorra áll fel az a menedzsment, amely már valóban képes az új stratégia megvalósítására?
- Már most is ezen dolgozunk. Ez meglepő lehet annak, aki úgy gondolja, hogy a bank válságban van. A felső vezetés minden egyes problémával rendszeresen foglalkozik. Időnknek csak egy részét köti le az Equities-ügy, egyébként a többi feladatunkkal foglalkozunk. A szervezet erősségét nem egyetlen erős vezető, hanem az irányítótestület ütőképessége adja. Bár az intézmény krízisen ment át, továbbra is erőteljesen nyereséges. Ez jelzi a K&H Bank intézményrendszerének erősségét, ugyanakkor vannak még területek, ahol fejlődnünk kell.
- Beszéljünk a stratégia megvalósulásáról a számok tükrében. A tavalyi év után milyen terveket fogalmaztak meg 2004-re?
- Erőteljes növekedést tervezünk - ennek bázisát teremti meg a korábban már említett feltőkésítés jó része is. Piacvezető helyzetünket meg akarjuk tartani a vállalati üzletágban, úgy, hogy tovább szélesítjük termékválasztékunkat, erősítjük kapcsolatunkat az ügyfelekkel. Magyarország EU-csatlakozása kapcsán szeretnénk elérni, hogy ügyfeleink - elsősorban a vállalati ügyfelekre gondolok - ne csak „túléljék”, de profitáljanak is a csatlakozásból.
A lakossági üzletágban szintén növekedést hozhat a professzionálisabb ügyfélkiszolgálás, ám új termékek bevezetése is szükségszerű. A termékválaszték bővítésében támaszkodhatunk a tulajdonosaink által biztosított erőforrásokra. Összességében elmondható, hogy a K&H Bankból egy olyan magyar pénzügyi intézményt szeretnénk létrehozni, amely erőteljes páneurópai elkötelezettséggel bír.
- Konkretizáljuk egy kicsit. A tavalyi év elsősorban a lakáshitelezés miatt volt sikeres. A szigorodó feltételek és a rendkívül magas kamatok és alapkamat mellett ön szerint tartható ez a dinamika?
- A bank mind a hitel-, mind a betétoldalon növekedni akar. Szeretnénk elérni, hogy a vállalati ügyfelek esetében megtörténjen az átstrukturálódás és mind többen vegyenek igénybe hosszabb távú hiteleket is. A lakossági üzletágban továbbra is a jelzálogüzlet lehet a fő húzóerő. Ám meg kell győződnünk arról, hogy az ügyfél rendelkezik-e a megfelelő háttérrel, hogy elbírja a hitelterhelést. Ez a fajta felelősség még érzékenyebben jelentkezik olyan környezetben, amikor a kamatszintek magasak.
- Alternatív útként jelentkezik az euró-, illetve svájcifrank- alapú lakáshitel, amellyel az elmúlt hetekben több versenytársuk is - úgy tűnik - sikert arat. Terveznek-e ilyen termékkel piacra lépni?
- Ismerjük a piaci tendenciákat, ám egyelőre nem született döntés ilyen hitelnek a termékpalettába állításáról. Az ügyfeleink egy része már korábban is vett fel devizahitelt. Ez egy részüknek előnyös, ám másoknak azt javasoljuk: gondolják meg, mert az árfolyamkockázat komoly veszélyeket jelenthet számukra. Úgy gondolom, hogy ha valóban felelősséggel tartozunk ügyfeleinkért, figyelnünk kell arra is, hogy számos ügyfelünk épp azt nehezményezi, hogy devizahiteleinek törlesztése sokkal komolyabb terhet ró rájuk, mint egy évvel ezelőtt. Épp ezért gondosan mérlegelnünk és számolnunk kell ügyfeleink hosszú távú érdekeivel is. Húsz évvel ezelőtt Angliában egyes bankok svájci frankban kezdtek el hiteleket ajánlani, ám arra is emlékszem, hogy ugyanezek a bankok milyen éles kritikákat kaptak a fogyasztóvédelmi szervezetektől a későbbiekben, amikor a kamatok az „ügyfelek érdekeit sértő” módon kezdtek el mozogni. Azóta gondolom azt, hogy egy banknak nemcsak versenyképesnek kell lennie, de mindenkor felelősséggel kell szolgálnia az ügyfeleit.

Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet