BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az elitegyetemek hallgatóit nem fenyegeti munkanélküliség

A gazdasági recesszió csökkentette a kezdő fizetések növekedési ütemét, így az elitegyetemekről kikerülő közgazdák és mérnökök átlagosan bruttó 200-250 ezer forintra számíthatnak.

2004. február 2. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A budapesti elitegyetemek hallgatóinak elhelyezkedési esélyei összességében keveset változtak az utóbbi egy évben - derül ki az intézmények által készített felmérésekből. A munkanélküliség szintjének emelkedésére a jövőben sem lehet számítani, a gazdasági nehézségek inkább a reálkeresetek stagnálásában jelentkeznek - véli Veres Gábor, a Műegyetem Diákközpontjának igazgatója. Általános tendencia az első munkahely megtalálásáig eltelt idő növekedése: jelenleg 6-9 hónappal kell számolni.
A Közgázon (BKÁE) és a Műegyetemen (BME) végzett munkavállalók kezdő fizetése az átlagos országos értelmiségi kezdő fizetés kétszerese, annak ellenére, hogy a diplomás-minimálbér bevezetését követően nőttek a kínált jövedelmek.
A végzős közgazdászoknak és mérnököknek átlagosan bruttó 200-250 ezer forintos kezdő fizetést ajánlanak fel a cégek. Legjobb helyzetben a villamosmérnökök és informatikusok vannak 300 ezer forintot meghaladó havi bruttó bérrel, az építészmérnökök azonban csak 140 ezres kezdeti jövedelemre számíthatnak.
A jövedelmeknél a hallgatói elvárások és a munkáltatói ajánlatok lényegében megegyeznek, míg néhány évvel ezelőtt a hallgatók nettóban kérték volna el a bruttó fizetés értékét - derül ki a Közgáz Karrier Irodájának (KI) felméréseiből. Az ország öt legnagyobb állásbörzéje alapján készített vizsgálatok szerint elsősorban értékesítési, pénzügyi, számviteli és informatikai területre keresnek gazdasági végzettségű hallgatókat, de az utóbbi évek visszaesése után ismét megjelentek a marketing- és logisztikai pozíciókra szóló álláshirdetések is. Az öt vizsgált állásbörzén (Közgáz tavaszi és őszi, Műegyetem tavaszi és őszi, valamint a Szegedi Egyetem állásbörzéje 2003-ban) összesen 239 munkáltató vett részt - zömében magán- és állami tulajdonú nagyvállalatok, de a kormányzati szféra is egyre aktívabban képviselteti magát. A nonprofit szervezetek viszont egyáltalán nem használják ki az állásbörzék adta lehetőségeket - mondta lapunknak Andrási Monika, a KI vezetője. A gazdasági állásbörzéken 2-3 ezer pozíciót hirdetnek meg a munkáltatók, a személyzeti tanácsadó cégek pozíciói azonban bizonytalanabb eredménnyel pályázhatók meg.
Az álláskeresési stratégiák eltérő képet mutatnak: a Közgáz felmérései szerint a hallgatók zöme elsősorban az interneten és újsághirdetések segítségével vág bele első munkahelyének megtalálásába. Néhány évi munkaviszony után a kapcsolati tőke veszi át a főszerepet - vélekedik Andrási. A végzettek karrierépítési felkészültsége javul: az ötödéves közgazdászok 70 százaléka már részt vett állásinterjún az államvizsga időpontjában, de a többiek közül is sokan szereznek tapasztalatot pszichológiai, grafológiai, nyelvi és szakmai tesztek kitöltésében.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet