BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még évekig állhat parlagon a naphegyi teniszpálya

Érdekes módon mind a civilek, mind a beruházó az I. kerületi önkormányzatot hibáztatja az egykor volt naphegyi teniszpályák telkével kapcsolatos helyzetért. Míg a tulajdonos a szabályozási terv újabb módosítását szeretné elérni, a helyi érdekvédők nem hajlandók elfogadni, hogy irodaház épüljön a Naphegy szívében. Mindeközben az önkormányzat büntetések sorát szabja ki a tulajdonosra, aki most sitt- és építőanyag-lerakatként használja az értékes területet.

2008. augusztus 31. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tavaly ősszel a Naphegyi Res Publica Egyesület tiltakozása ellenére a budavári önkormányzat képviselő-testülete úgy módosította a helyi építési szabályzatot, hogy a Tigris és Aladár utca sarkán található teniszpályák telkeire addig érvényes másfél méteres legnagyobb megengedett magasságot 10,5 méterre, a beépíthetőséget pedig 10 százalékról 35 százalékra emelte 1,3-as szintterületi mutató mellett. Ezzel a korábban ingatlanfejlesztési szempontból használhatatlan területen összességében 11 600 négyzetméter vált megépíthetővé. A terület tulajdonosa a Gyetvai Fivérek Zrt. A cég igazgatója, Gyetvai Géza a módosítással kapcsolatban elmondta, hogy mivel a terület intézményi zöldterület besorolás alá esik, a tulajdonosnak jogában áll kérvényezni az önkormányzatnál, hogy módosítsák a beépíthetőség kereteit. A civilek szerint az önkormányzatot semmi sem kötelezte arra, hogy eleget tegyen a tulajdonos kérésének, aki viszont arra hivatkozik, hogy az általa kért módosítások nagy része épp a civilek nyomására nem került bele a szabályzatba. A Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal a civilek beadványára felhívta az önkormányzat figyelmét, hogy az építési szabályzat módosításánál eljárási szabálytalanságok történtek, amire a kerület még nem reagált.
Jelenleg a Gyetvai Fivérek azt akarják elérni, hogy a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) engedélyezze az összesen öt helyrajzi számon bejegyzett terület összevonását, így több kisebb épület helyett - amiről a korábbi hírek szóltak - egy épülettömbben tudnák felépíteni a közel 12 ezer négyzetméteres irodaházat. A KÖH-nek azért van illetékessége a területen, mert az ötödik helyrajzi szám - ez egyébként a legnagyobb telek - alatt található egykori klubház a Naphegyi Res Publica Egyesület indítványára védelem alatt áll. A cég igazgatója szerint a helyiek is jobban járnának ezzel a megoldással, ugyanis így egy energiafelhasználás szempontjából modern, a környezetet alig szennyező irodaház épülhetne. Ám addig, pontosabban az építési engedély beadásáig a beruházó szerint is még évek telhetnek el.
Addig is aktuális konfliktushelyzetet teremt, hogy a tulajdonos építési törmeléket és építőanyagot tárol az egykori teniszpályák helyén. Az önkormányzat emiatt jogerős bírósági határozat alapján már többször, összesen 1,4 millió forintra büntette a vállalkozást, a Gyetvai Fivérek Zrt. azonban még semmit sem fizetett, a végrehajthatás ellen folyamatosan kifogással él. Gyetvai Géza a terület mostani hasznosításával kapcsolatban elmondta, hogy a KÖH korábban engedélyezte a klubház funkcióváltását, így a területen érthető okokból folynak építési munkák, ugyanakkor azt is hozzáfűzte, hogy egy építőiparral foglalkozó vállalkozás tulajdonában lévő területen evidens, hogy építőanyagot tárolnak, és ezt a jövőben sem akarják abbahagyni. Jelenleg a klubház munkásszállóként üzemel, a funkcióváltás engedélyezése ellen is harcolnak a civilek - az eljárás immár közel másfél éve húzódik.
Egyelőre csak az tűnik biztosnak, hogy egyhamar nem kerül pont a történet végére, annál is inkább, mert a naphegyiek eltökélt szándéka, hogy minden lehetséges eszközzel megakadályozzák a terület beépítését. Mellesleg az építkezés parkolópályára küldése akár előnyös is lehet a beruházónak az irodadömping közepette.

Szepesi Anita
Szepesi Anita

Ez is érdekelhet