BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Felszámolás alatt a Magyar Borok Háza

2009. június 24. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Június másodikával elindult a Magyar Borok Háza Kft. felszámolási eljárása, a hitelezők a céggel szembeni követeléseiket július 12-ig jelenthetik be a kijelölt felszámoló ÁFI Zrt.-hez - értesült lapunk. A cég több mint egy évtizeden át üzemeltetett üzlethelyiséget az idegenforgalmi szempontból rendkívül frekventált budai Várban. A társaság pénzügyi helyzete 2006 végén, a külföldi turizmus visszaesésével egy időben rendült meg: az elsősorban külföldi vendégeket kiszolgáló kft. a Szentháromság téri ingatlant bérbe adó Magyar Kultúra Alapítvánnyal (MKA) szemben halmozott fel jelentős bérletidíj-tartozást. Az Euro-Exim Zrt. 100 százalékos tulajdonában álló kft. 26,5 millió forintos bérletidíj-tartozását - korábbi lapinformációk szerint - 20 millió alá csökkentette, azonban más hitelező is kezdeményezte felszámolását. Nyikos István, a kft. ügyvezető igazgatója a Napi érdeklődésére nem tudta megmondani, hogy végül melyik hitelező kérelmére indult el a fizetésképtelenségi eljárás.
A magyar borokat népszerűsítő társaság bedőlése főként arra vezethető vissza, hogy az MKA tavaly márciusban felmondta a bérleti szerződést. A megállapodást később nem sikerült megújítani, enélkül pedig már a vállalkozás eladása sem jöhetett szóba. Az évi 35 ezer, túlnyomórészt külföldi vendéget fogadó Magyar Borok Háza, ha szerény mértékben is, de nyereséget termelt 2005-ben és 2006-ban - mondta Nyikos, aki szerint főként borászati vállalkozások jelentkezhetnek követelési igénnyel a felszámolónál. A legnagyobb összeggel az alapítványnak tartozik a társaság, és mivel több mint egy éve zárva tart az üzlet, a gazdálkodásból nem is tudták törleszteni az elmaradást. A Magyar Borok Háza mintegy kétszáz borászati vállalkozással állt szerződésben.
Bár a turisztikailag frekventált helyen lévő üzlethelyiség iránt számos lehetséges bérlő érdeklődött (köztük a Vinum Primatis Zrt. is), a Magyar Borok Háza tavaly júniusi bezárása óta az ingatlan jogvita miatt kihasználatlanul áll. Az üzletet Nyikos tovább kívánja vinni új befektetővel és új helyszínen, Pestről és Budáról is kapott ajánlatokat. A kft. továbbvitelének legnagyobb akadálya eddig az volt, hogy a tulajdonos Euro-Exim több száz milliós összeget költött a Szentháromság téri üzlethelyiség kialakítására, befektetéseit pedig nem kívánta ily módon leírni. Az ügyvezető szerint nem mondtak le végleg arról, hogy a működésüket folytassák, az mindenképpen bizakodásra ad okot, hogy a cég már nem működő weboldalára hivatkozva naponta érdeklődnek a kft. szolgáltatásai, például a borkóstolás iránt.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet