BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Profit keresnek a K+F pénzek behajtására

2006. október 25. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ismét külső céget bízna meg a Kutatásfejlesztési Pályázati és Kutatáshasznosítási Iroda (KPI) 1,7 milliárd forint névértékű kinnlevőségeinek behajtásával, ugyanis a feladatra még szeptemberben kiírt közbeszerzési eljárást érvénytelennek nyilvánították – tudta meg a NAPI Gazdaság a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivataltól (NKTH). Bár korábban az NKTH és az Oktatási és Kulturális Minisztérium is ellenezte a külső cég igénybevételét, azóta megváltozott álláspontjuk. A KPI a jogelődjétől, az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottságtól örökölt kinnlevőségeit szeretné behajtatni. Ezek a követelések még a 6–10 évvel ezelőtt felmondott pályázatokból származnak, az akkori nyertesek egy része azóta sem fizette vissza a támogatásokat, az iroda pedig képtelen saját maga a pénzéhez jutni (NAPI Gazdaság, 2006. augusztus 24., 6. oldal). Az iroda azóta könnyebb helyzetben van, mivel kialakult az elszámoltatás rendszere, így a visszajáró pénzeket is könnyebben tudja visszakövetelni.
A második, európai uniós tárgyalásos közbeszerzési eljárásra az érdeklődök november 23-áig jelezhetik részvételi szándékukat. A pályázat részvételi feltételei megegyeznek a korábbi kiíráséval: csak olyan cégek jelentkezhetnek, amelyek az elmúlt három évet tekintve legalább 1 milliárd forintot kezeltek két egymást követő esztendőben, és van államháztartási referenciájuk.
A nyertessel a most meghirdetett 1,7 milliárd forintos kinnlevőség behajtására kötnének szerződést. Ha a tapasztalatok kedvezőek lesznek, akkor más, lejárt követelést is szakértőre bíz majd a KPI. A K+F pályázati rendszer sokat változott ugyan, de ma is előfordul olyan eset, amikor felfüggesztik a pénzek folyósítását, mert a nyertesek nem teljesítik szerződésben vállalt kötelezettségeiket.

Vajnai Lajos
Vajnai Lajos

Ez is érdekelhet