A magántőke bevonásával, ppp-konstrukcióban megvalósuló állami autópálya-építések után elsőként Pécs önkormányzata bízná egy befektetőre úthálózata korszerűsítését és hosszú távú üzemeltetését – tudta meg a NAPI Gazdaság. A fejlesztési terveket a 2010-ben Európa kulturális fővárosa címet viselő város közgyűlése már elfogadta. A befektető kiválasztására kiírt európai uniós, tárgyalásos közbeszerzési pályázatot nyomdai hibára hivatkozva ugyan tegnap visszavonta az önkormányzat, azonban a szándék változatlan, és július közepén új pályázatot tesznek közzé. A szerződéskötést szeptemberben tervezik.
Az elképzelések szerint a pályázaton kiválasztott befektetőnek saját finanszírozásban kell Pécs valamennyi hídját és felüljáróját, 123 utcáját, úthálózatának 40-45 százalékát felújítania három év alatt mintegy 8 milliárd forint értékben, majd üzemeltetnie 2026 végéig. Az önkormányzat halasztott fizetést tervez, tehát csak a korszerűsítési munkák elvégzése után (várhatóan 2009-ben) kezdene el üzemeltetési díjat fizetni a befektetőnek 2026-ig. A pályázóknak igazolniuk kell, hogy a teljesítéskor rendelkeznek majd a fejlesztéshez szükséges 8 milliárd forinttal (10 százaléknyi saját forrással, a fennmaradó részre pedig hitellel).
Az első közbeszerzési felhívás szerint a pályázóknak nemcsak útépítési, -korszerűsítési és közlekedési műtárgy-felújítási, hanem közúthálózat-üzemeltetési referenciával is rendelkezniük kell. Az útfelújítás esetében legalább egymilliárd forintos, a műtárgyfelújítást illetően 300 milliós éves árbevételt kell igazolni, míg az üzemeltetési tevékenységből évi 500 millió forint értékű forgalmat, amelyből 150 milliónak a téli üzemeltetésből kell származnia. Így az utóbbi feltétel teljesítése érdekében az útépítő cégeknek közösen vagy alvállalkozóként várhatóan be kell majd vonniuk a teljesítésbe az AKA Alföld Koncessziós Autópálya Zrt.-t, a Magyar Közút Kht.-t vagy az Állami Autópálya Kezelő Zrt.-t.
