BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kórházbefektetőt keres a várpalotai önkormányzat

Közbeszerzési eljáráson keres partnert Várpalota önkormányzata a városi kórház és rendelőintézet működtetéséhez, mivel jelenleg nem tudja megfelelően finanszírozni a fejlesztéseket.

2005. január 19. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Miután 30 millió forintos veszteséggel zárta a tavalyi évet a várpalotai kórház és a hozzá tartozó rendelőintézet, a tulajdonos önkormányzat úgy döntött, magánkézbe adja a működtetést. Az ingatlan és az eszközök továbbra is az önkormányzat tulajdonában maradnak. A fekvő- és járóbeteg-ellátás önkormányzati támogatás nélküli működtetésére a város nyílt (közösségi) közbeszerzési eljárást hirdetett, amelyre ajánlatokat március 31-ig lehet benyújtani. Az önkormányzat július elsejétől határozatlan idejű megállapodást köt a nyertes céggel, amely viszont az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral ír majd alá egy közvetlen finanszírozási szerződésről szóló dokumentumot.
A kórház jelenleg 76 aktív és 29 krónikus ággyal működik, az ellátási kötelezettség a környező települések – Várpalota, Berhida, Pétfürdő, Ősi, Öskü és Tés – lakosaival összesen 40 ezer embert érint. A feladatot 177 dolgozóval látja el az intézmény, ebből 18 orvos és 87 szakdolgozó.
Befektető bevonására azért van szükség, mert az önkormányzat nem képes fedezni a működtetést és a fejlesztést – mondta a NAPI Gazdaságnak Leszkovszki Tibor, Várpalota polgármestere. A kórház 2000-ben 50 millió forint veszteséggel zárta az évet, ekkor csődbiztost neveztek ki, aki helyrebillentette az intézet gazdasági helyzetét. Az egynapos sebészeti eljárások bevezetésével bővítették az ellátási struktúrát, ezzel jelentős terhet levéve a fekvőbeteg-ellátásról. Így 2002-ben az igazgatóváltáskor a kórház már 70 millió forintos plusszal került az új vezetés kezébe. Ám tavaly ismét csődközelbe került az intézmény. A polgármester szerint ez azért alakult így, mert a működtetés mellett nem volt pénzük fejlesztésekre, ám mivel a fennmaradáshoz ez elengedhetetlen, felvállalták a korszerűsítést. Így 2004 végére 30 millió forint mínuszba kerültek. (Az ellátási körzetbe tartozó települések önkormányzatainak többsége nem tudott beszállni a finanszírozásba.)
A mostani privatizáció tulajdonképpen a korábbi évek átalakításainak továbbvitele – tette hozzá a polgármester. Ugyanis a rendelőintézet legtöbb osztálya – a belgyógyászaton, sebészeten és szülészet-nőgyógyászaton kívül – már korábban magánkézbe került. A kórház ágyai nem osztályszerűen működnek, hanem mátrix rendszerben, vagyis igény szerint tartozhatnak a különböző osztályokhoz. Ezt a rendszert először kényszerből vezették be, ám mára kiderült, hogy így gazdaságosabb a működtetés – mondta Leszkovszki. Az ajánlattevővel szembeni legfőbb kritérium a gyors konszolidáció, a megfelelő üzleti terv és a munkavállalók tovább foglalkoztatása.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet