A hét elején írta alá a Magyar Nemzeti Múzeum és a Mafilm Szcenika Kft. az Auschwitz-Birkenaui Állami Múzeum magyar kiállításának megtervezéséről és kivitelezéséről szóló szerződést. Az 1979-ben készített első kiállítást 2002 szeptemberében zárták be a kiállított anyag tudományos és technikai elavultságára hivatkozva.
A tárlat kialakítására kiírt első közbeszerzési eljárás még eredménytelenül zárult, mivel nem született olyan pályamű, amelyik megfelelt volna a költségkritériumoknak. Az új kiírásra egyedül az állami Mafilm Rt. többségi tulajdonában lévő Mafilm Szcenika nyújtott be pályázatot, amely már belefért a rendelkezésre álló 220 millió forintos keretbe. Többen elvitték a pályázati dokumentációt, de valószínűleg a feladat bonyolultsága miatt több pályamű nem született - véli Varga László, az Auschwitz Programiroda vezetője. A kiállítás elkészítését nagyrészt a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, valamint az oktatási tárca finanszírozza.
A tudományos tervezésre, a tárlat kialakítására, felépítésére és szállítására vonatkozó megbízást 2004. március 31-éig kell teljesíteni, a megnyitót pedig április 15-ére tervezik.
Az új tárlat technikai megoldások vonatkozásában modern lesz, interaktív és vetítési lehetőségeket is alkalmaznak majd. A történeti koncepció mentes az aktuálpolitikától - hangsúlyozta Varga. A terveket két ifjú tudós, Vági Zoltán és Kádár Gábor készítette. A készülő kiállítás mottója: „Auschwitz minden harmadik áldozata magyar volt”.
