A Magyar Reklámszövetség Független Reklámügynökségek Tagozata (Füge) értékeli a kormányváltás óta a közbeszerzések átláthatósága érdekében tett lépéseket, a közbeszerzési törvény azonban nehezen adaptálható a kommunikációs területre – mondta lapunknak Harasi Raymond, a szervezet elnöke. A Füge szerint a tendereket a szakmai ismeretek hiányában gyakran úgy írják ki, hogy azoknak nem lehet minden pontban megfelelni. Egyre többször alkalmazzák az úgynevezett pályadíjat is, amely már 50–150 ezer forint között mozog.
A szervezet előminősítési rendszer bevezetését javasolja a zömében tárgyalásos eljárások kezdeti szakaszában. Jelenleg elsősorban a forgalom alapján döntenek a kiírók a meghívott cégek köréről, emiatt – a konzorciumokat leszámítva – főként a multinacionális ügynökségek juthatnak közel a megbízások elnyeréséhez – hangsúlyozza Havasi. A javaslatuk szerint az árbevétel figyelembevétele mellett a referenciák alapján meghívott pályázók kompetenciáját 15-20 perces prezentációkon kellene előzetesen felmérni az adott témában, így már független ügynökségeknek is lenne esélyük a pályázatokon.
Az elbírálás során nem a teljes projektek árát, hanem az ügynökségek tervezési és szervizdíját kellene figyelembe venni – javasolja a szervezet. Így az elbírálási szempont az ügynökségi díj lenne, és nem az alvállalkozók költségvetése. A Füge szerint rövid távú megoldásként a Miniszterelnöki Hivatalnak ajánlást kellene megfogalmaznia a kormányzati kommunikációs közbeszerzési eljárások lebonyolításáról.
