Tavaly mintegy négy és fél milliárd forintot költött s várhatóan idén is hasonló összeget fordít élelmiszerek beszerzésére a Honvédelmi Minisztérium (HM) – mondta lapunknak Jósvai Attila ezredes, a Összhaderőnemi Logisztikai és Támogató Parancsnokság (ÖLTP) élelmezési szolgálatfőnöke. Az élelmiszer-megrendeléseket kizárólag magyar cégek kapják, így ebben az ágazatban is pótlólagos keresletet teremt a HM. A beszállítók között nemcsak nagy, hanem kisebb, helyi cégek is vannak; tőlük a tárca megköveteli az ISO és az Európai Unió szabályrendszerének megfelelő HACCP-minősítéseket.
A honvédség élelmiszer-vásárlásainak egy része a közbeszerzési értékhatár – tavaly 18, idén 20 millió forint – alatti úgynevezett szabad kézi beszerzés. Ezekről az önálló élelmezési gazdálkodást folytató 39 katonai egység parancsnokai önállóan dönthetnek. Tavaly a szabad kézi beszerzések összértéke elérte a 1,2 milliárd forintot, ez idén is hasonló nagyságrendű lehet. A közbeszerzési értékhatár fölötti, de legfeljebb 50 millió forint értékű beszerzésekről szintén a parancsnokok dönthetnek, de ezeket már a közbeszerzési törvény szabályai szerint kell lebonyolítaniuk. Ők kötik meg a szerződéseket a nyertesekkel, ezekért személyi felelőséggel tartoznak. A 20–50 millió forint értékű beszerzések lebonyolítását a parancsnokok átadhatják a HM Beszerzési és Biztonsági Beruházási Hivatalának. Januárban számos hús- és hentesáru vásárlásáról döntöttek katonai egységek vagy a hivatal.
Az élelmiszer-beszerzések harmadik csoportját az 50 millió forint feletti vásárlások alkotják, amelyeket minden esetben a beszerzési hivatal bonyolít le. Ezek értéke tavaly 400 millió forint körül alakult. Az élelmezéssel összefüggő eszközvásárlásra és az élelmezési szervezetek működésére évente félmilliárd forintot költ a HM.
