Megindult a korábban többször is eladásra meghirdetett Fégarmy jogutód nélküli végelszámolása. A tulajdonos ÁPV Rt. lapzártánkig nem kívánt nyilatkozni a döntés hátteréről. A Fégarmy legértékesebb vagyoneleme a Soroksári úti ingatlanrészesedése, amely a földterülettel, az üzemcsarnokokkal és az irodákkal együtt 39,9 ezer négyzetméter. Korábban csaknem 42 ezer négyzetméter ingatlan volt a cég birtokában az összesen 55,5 ezer négyzetméteres egykori FÉG Fegyver- és Gázkészülékgyár-területből. (A gyár két ágazata 1995-ben vált ketté.) A telephely épületei kielégítő állapotúnak mondhatók, de nem korszerűsíthetők (NAPI Gazdaság, 2001. november 13., 6. oldal). Az ingatlan értéke - a cég mérlege szerint - 388 millió forint.
A társaság fegyvergyártó eszközeinek döntő része korszerűtlen; alapanyagait belföldről szerzi be, kizárólag a precíziós acélöntéshez használ importanyagokat. A cégre legutóbb tavaly novemberben írtak ki egyfordulós pályázatot, ennek keretében csak egyben, tartozásaival együtt lehetett volna megvenni a társaság jegyzett tőkéjének megfelelő, 1,02 milliárd forint névértékű üzletrészét. Szakértők szerint a vállalatot már korábban is árküszöb nélkül kellett volna meghirdetni annak érdekében, hogy a szakmai befektetők minél nagyobb összeget invesztálhassanak a cég talpra állításába. Erre több száz millió forint kellett volna, ám a Fégarmynak nem akadt kérője. Mivel komoly magyarországi katonai megrendelésre jó ideig nemigen számíthat a kézilőfegyver-gyártó ágazat (a katonai raktárakban tömegével állnak a gépkarabélyok, a maroklőfegyver-üzlet pedig nem olyan jelentős, hogy talpra állíthatta volna a vállalatot), ezért a Fégarmy csak a globalizálódó fegyvergyártás vérkeringésébe bekapcsolódva maradhatott volna életben. Eddig is az értékes exportpiacok tartották a lelket az alacsony jövedelmezőségű cégben: 1,3 milliárd forintos árbevételének 90 százaléka származott a határon túli értékesítésből. (Egyes szakértők szerint a cég felkészült az új, korszerű, NATO-kompatíbilis lőszerrel működő kézi lőfegyverek gyártására is.)
A cég tehát megszűnik, ám az ágazat vélhetően tovább él majd, hiszen a magyar fegyvergyártó-kapacitás megtartását egy a hadiiparra kidolgozott, stratégiai kormányprogram is előírja.
Szakértők szerint a cégnél egy átfogó, a piacokat, a gazdálkodást és a technikai hátteret érintő reorganizációra lett volna szükség; a Fégarmynál alkalmazott mintegy 400 dolgozó és az általuk képviselt szellemi tőke mindenesetre jelentős érték.
V. Gy. Zs.
